Ankara Kalesinde Korkuluk İşlemleri Tamamlandı

Ankara Kalesinde Korkuluk İşlemleri Tamamlandı
24.02.2020
164
A+
A-

Ankara’nın tarihi merkezinde bulunan Ankara Kalesi’nde geçmiş yıllarda yaşanan ve ciddi yaralanmalarla sonuçlanan kazaların ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi, kale burçlarında korkuluk işlemlerini tamamladı.

Ankara Kalesinde sıkça ziyaret edilen noktalardan olan burçlarda, geçmiş yıllarda ciddi yaralanmalarla sonuçlanan kazalar yaşanmıştı. Konuyu değerlendiren Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara Kalesi’nde bulunan Zindan Kale Burçları‘nda korkuluk ve uyarı tabelası montaj işlemlerini bitirdi. Başkent’in tarihine ışık tutan Ankara Kalesi’nde titizlikle ve tarihi yapıya zarar vermeden korkuluk imalatı çalışması Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı nezaretinde yapıldı. Projeye uygun olarak çalışma yürüten ekipler, Zindan Kale Burçları’nın duvarlarına 1,2-1,6 metre yüksekliğinde, 81,5-3 metre uzunluğunda korkuluk montajı gerçekleştirdi. Ankara Kalesi’nin silüetini bozmadan montajı yapılan korkuluklara Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanan uyarı levhaları da yerleştirildi.

Ankara Kalesi’nde Nerelere Gidilir?

Söz konusu Burçlar ziyarete açık olup, yerli yabancı birçok turist tarafından ziyaret ediliyor. Ayrıca Kale bölgesinde, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Rahmi Koç müzesi, Erimtan Müzesi gibi müzeler ve kafeler bulunuyor.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.