Facebook, Milyonlarca Hesabı Sildi

Facebook, Milyonlarca Hesabı Sildi
05.03.2020
243
A+
A-

Sahte hesap avına çıkan Facebook, Derin Varlık Sınıflandırması (DEC) adını verdiği bir yapay zeka sistemini çalıştırdı ve milyonlarca Facebook hesabı silindi.

Sosyal medya sitelerinin rutin olarak sahte hesap avı yapıyor. Belirli parametreleri taşımayan hesaplar siliniyor. Facebook, son temizlik operasyonunda Derin Varlık Sınıflandırması (DEC) adını verdiği bir yapay zeka sistemini kullandı. Facebook tarafından kullanılan eski sistemde arkadaş sayısını ve hesabı aktif tuttukları zaman eski sistemi ustaca kandırabiliyor ve bir sürü sahte hesap açabiliyordu. Fakat yeni sistem bir kullanıcının paylaşımlarına ve hesabına daha derin bir şekilde inceliyor. Şüpheli bir hesabı, etkileşime girdiği tüm arkadaşlara, gruplara ve sayfalara bakarak inceleyen sistem hesabın sahte mi yoksa gerçek mi olduğunu ayırt edebiliyor.

Şüpheli bir hesabı, etkileşime girdiği tüm arkadaşlara, gruplara ve sayfalara bakarak inceleyen sistem hesabın sahte mi yoksa gerçek mi olduğunu ayırt edebiliyor. Sistem eğer bir hesabın sahte olduğunu düşünüyorsa o kullanıcının arkadaşlarına, katıldığı gruplara ve sahip oldukları arkadaş sayısına kadar her şeyi tek tek inceliyor. Ardından o hesabın sahte olduğunu düşünüyorsa hesap sahibine hesabı doğrulaması için bir link gönderiyor. Sahte grup hesapları ise çektikleri üyelere ve sahip oldukları yöneticilere göre sistem tarafından detaylı olarak inceleniyor ve yöneticinin profili inceleniyor ve hesap sahteyse siliniyor.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.