Türkiye’de 2.5 Milyon Glokom Hastası Var

Türkiye’de 2.5 Milyon Glokom Hastası Var
08.03.2020
187
A+
A-

Sağlığımızı korumak için elimizden gelmeyeni yapıyoruz. Ancak bazı hastalıklar var ki sinsi ilerliyor. Türk Oftamoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Özcan Ocakoğlu,  Türkiye’de yaklaşık 2, 5 milyon glokom (göz tansiyonu) hastası olduğunu belirtti. Erken teşhisin çok önemli olduğunu vurgulayan Ocakoğlu, “Glokom hastalığı sinsi seyreden, görmeyi yavaş yavaş kaybettiren ve tedavisi geriye dönüşümsüz olduğu için oldukça zor bir hastalıktır.” dedi.

Göz hastalıklarının birçoğu, belirtiler gösterdiği için tespit ediliyor. Ancak Glokom yani göz tansiyonu kontrol edilmezse sinsice ilerlediği için son aşamaya kadar farkedilmiyor. Türkiye Oftamoloji Derneği ve Selçuk Üniversitesi, Glokom konusunda farkındalık oluşturmak ve toplumu bilgilendirmek için hareket geçti. “8-14 Mart Glokom Haftası” olarak kabul edildi ve hastalık konusunda bilinçlendirmek için çeşitli etkinlikler yapılacak. 8-14 Mart Glokom Haftası kapsamında Konya’da bisiklet tutu düzenlendi. Valisi Cüneyit Orhan Toprak, protokol üyeleri ve bisiklet tutkunlarının katıldığı, şehir turu Mevlana Meydanı’nda başlayıp, anıt alanında sona erdi. Bisiklet turuna bazı aileler ise çocuklarıyla katıldı.

Türk Oftamoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Özcan Ocakoğlu konuşmasında; ”Glokom hastalığı sinsi seyreden, görmeyi yavaş yavaş kaybettiren ve tedavisi geriye dönüşümsüz olduğu için oldukça zor bir hastalıktır. Burada en önemli olay erken tanınması ve tedaviye erken başlanılmasıdır. Bu nedenle hastalarımız kontrollerini düzenli olarak yaptırması gerekiyor. Bu sinsi hastalığı dikkat çekebilecek için her yıl bir hafta glokom haftası olarak kutlanıyor. Bu yılda 8-14 Mart tarihleri arasında Glokom Haftası kutlanacak. Bu hafta etkinlikleri kapsamında Konya’da Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü ve Valilik ile birlikte hastalığa dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak için bisiklet turu düzenledi.”

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.