Türkiye, Koronavirüs Sebebiyle İran Sınırını Kapattı

Türkiye, Koronavirüs Sebebiyle İran Sınırını Kapattı
23.02.2020
209
A+
A-

İran’da görülen ölümcül koronavirüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 8’e yükseldi. Yaşanan bu gelişme üzerine Türkiye, İran ile sınır kapılarını kapadı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, konu hakkındaki açıklamasında, Van’da gözlem altında tutulan 5 kişinin koronavirüs testinin negatif çıktığını bildirdi.

İran’da görülen ölümcül koronavirüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 8’e yükseldi. Yaşanan bu gelişme üzerine Türkiye, İran ile sınır kapılarını kapadı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, konu hakkındaki açıklamasında, Van’da gözlem altında tutulan 5 kişinin korona virüs testinin negatif çıktığını bildirdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, açıklamasının devamında şunları söyledi:

  • Bugün itibariyle İran’da yaşanan vaka sayısı 43, ölüm sayısı ise 8 olarak belirlenmiştir. İran ile 3 adet kara hudut kapımız mevcut biliyorsunuz. Ağrı-Gürbulak, Van-Kapıköy, Hakkari-Esendere buna ilaveten Iğdır’dan özerk Nahçivan bölgesine açılan Dilucu sınır kapısı da mevcut.
  • Bakanlığımız bünyesinde görev yapan bilim kurulumuzun tavsiyesi kararları kapsamında sınır hareketinin azaltılması noktasında ilave tedbirlere ihtiyaç duyuldu. İran’daki tablonun giderek artış göstermesi sebebiyle komşumuz ile sınırlarımızı geçici olarak kapatma kararı aldık.
  • Dışişleri, Milli Savunma, İçişleri, Ulaştırma, Ticaret ve diğer ilgili bakanlıklarımız ile koordinasyon halindeyiz. İçişleri Bakanlığımız İller İdaresi tarafından İran sınırıyla ilgili kararlar tüm valiliklere bildirilmiş oldu.
  • Uluslararası sağlık tüzüğü çerçevesinde İran’dan ülkemize yapılacak kara ve demir yolu geçişleri bugün saat 17.00 itibariyle geçici olarak durduruldu.
  • Tüm uluslararası uçuşlar ise saat 20.00 itibariyle tek taraflı ve geçici olarak durduruldu yani İran’dan Türkiye’ye gelişler durdurulmuş oldu.
  • Türkiye’den İran’a gidişler ise devam ediyor olacak. Türkiye Cumhuriyeti tüm imkanlarıyla bu hastalıkla mücadelede İran halkının ve hükümetinin yanındadır.
  • Van devlet hastanesinde soğuk algınlığı belirtileri olan 5 kişi bildiğiniz üzere gözlem altındaydı. Onların sonuçları da Corona virüs açısından negatif çıktı.
  • Corona virüsü hastası değiller. Ülkemize virüsün girmemesi adına Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği önerilerden çok daha fazlasını ve çok erken dönemde uygulamaya aldık.
  • Sağlık sistemimiz bu tür salgınlarla baş edebilecek kadar güçlüdür. Vaka tespiti olursa uygulanacak tüm önlemler önceden belirlendi.
  • Yeteri kadar antiviral ilaç, medikal malzeme gibi ihtiyaçlar depolandı, tedarik zincirlerimiz sağlam bu noktada endişelenecek durumun mevcut olmadığını söylemek istiyorum.

Gürbulak Sınır Kapısı Kapatıldı

Sınır komşumuz İran’da görülen koronavirüs vakalarının artması sebebiyle Türkiye-İran sınırı kapatıldı. İran ile sınır kapılarından olan Gürbulak Sınır Kapısı kapatıldı. Ekipler, Gümrük bölgesinde korona virüs bulaşmasını engellemek için dezenfekte işlemleri yaptı.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.