Sağlık Bakanından Acil İnen THY Uçağı İçin Açıklama

Sağlık Bakanından Acil İnen THY Uçağı İçin Açıklama
25.02.2020
291
A+
A-

Bugün Türk Havayolları’na ait, Tahran-İstanbul seferini yapan uçak, yolculardan birinin rahatsızlanması ve korona virüsü şüphesi taşıması riski olabileceğinden Esenboğa Havalimanına acil iniş yapmıştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, konuyla ilgili Hürriyet haber’e konuştu.

Bugün öğle saatlerinde Ankara Esenboğa Havalimanında hareketli saatler yaşandı. Türk Havayolları‘na ait, Tahran-İstanbul seferini yapan uçak, yolculardan birinin rahatsızlanması ve korona virüsü şüphesi taşıması riski olabileceğinden Esenboğa Havalimanına acil iniş yapmıştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, konuyla ilgili Hürriyet haber’e şunları söyledi.

“Uçakta 132 yolcu ve artı mürettebat var. Gelenlerin hepsi Türk’tür. İçlerinde ateşi ve öksürüğü olanlar ve şüphelendiğimiz hastalar bulunduğu için uçağın acil iniş yapmasını istedik. Hepsinin muayenesi yapıldı. İlk numuneler alınıyor. Numuneler daha yeni alındığı için kesin bir şey şu an söyleyemiyorum. Bilim kurulumuz toplanıyor. 3-4 saat sonra kesin sonuçlar açıklanır. Hastalar karantinaya alındı. Şu an takip ediyoruz.”

“Bilindiği üzere, 23 Şubattan itibaren komşumuz İran’la kara, demir ve havayolu geçişleri durdurulmuştur. Kara sınırlarımız karşılıklı olarak kapalıdır ancak havayoluyla ülkemizden İran’a dönmek isteyen İran vatandaşları için dönüşler devam etmektedir. İran’dan ülkemize dönmek isteyen Türk vatandaşları için ise özel bir sefer düzenlenmiştir. İran’dan bu seferle ülkemize gelen Türk vatandaşları 14 gün süreyle gözlem altında tutulacaktır. 

Bu çerçevede THY’ye ait TK879 sefer sayılı Tahran uçağının Ankara’ya inişi planlanmıştır. Uçakta bulunan 132 Türk yolcu ve mürettebat ilk kontrolleri ve karantina süreçleri için daha önce boşaltılmış ve karantina hastanesi olarak hazırlanmış olan Dr. Zekai Tahir Burak Hastanesine nakledilecektir. Yolcuların detaylı sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra numuneleri alınarak Ulusal Viroloji Laboratuvarımızda tahlilleri tamamlanacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.