Galata Kulesi’ne İhtiyati Tedbir Kararı

Galata Kulesi’ne İhtiyati Tedbir Kararı
26.02.2020
203
A+
A-

İstanbul’un simgelerinden Galata Kulesi’nin mülkiyeti ile ilgili gelişmeler yaşanıyor. Galata Kulesi’nin mülkiyetinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne geçmesi için ilk adımın ‘kayyum’ döneminde atıldığı ortaya çıktı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ikinci kez başkan seçilip mazbatasını aldıktan sonra konuyla alakalı dava açıldı. Tapu tescil kayıtlarında Kule-i Zemin Vakfı adına kaydedilen tarihi yapıya, üçüncü kişilere devredilmemesi için ihtiyati tedbir konuldu.

Tarihi Galata Kulesi‘nin Vakıflar Genel Müdürlüğü‘ne devri sonrası İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘nin başlattığı hukuki sürecin ayrıntıları ortaya çıktı.

Vakıflar Genel Müdürlüğü; mülkiyeti İBB’ye ait olan ve kurumun iştiraklerinden Beltur tarafından işletilen tarihi yapı için 17 Nisan 2019’da yazı yazarak Kule-i Zemin Vakfı adına tescili için işlem başlattı.

YAZI İLE MAZBATA TARİHİ AYNI GÜN

Kule; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu‘nun ilk mazbatasını aldığı günün tarihini taşıyan yazı doğrultusunda, İBB’nin kayyumla yönetildiği 13 Mayıs 2019 tarihinde (Mart 2019 yeril seçimlerinde seçimin ve Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasının iptal edilmesi üzerine Vali Ali Yerlikaya, 23 Haziran’a kadar kayyum olarak atandı) Kule-i Zemin Vakfı adına tescil edildi.

Kaynak: Sözcü Gazetesi

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.