Evde El Dezenfektanı Nasıl Yapılır?

Evde El Dezenfektanı Nasıl Yapılır?
10.03.2020
245
A+
A-

Corona virüs henüz ülkemizde görülmedi ancak, sınır komşularımızın çoğunda görülmesi ve genel olarak Dünya’da hızlı yayılması sebebiyle corona virüsten korunma yollarını uygulamak gerekiyor. Hijyen pazarında oluşan yoğun ilgi sebebiyle dezenfektan gibi ürünler kısa sürede tükendi. Hal böyle olunca İnternette “El dezenfektanı Nasıl Yapılır” sorusu gündeme geldi. Peki evde el dezenfektanı nasıl yapılır? El dezenfektanı için Gerekli Malzemeler nelerdir?

Çin’den başlayarak birçok Dünya ülkesine yayılan Yeni tip Corona virüs (Covid-19), ülkemizin komşuları olan Yunanistan,Bulgaristan, Gürcistan, Ermenistan(Sınır kapımız yok), İran, Irak’ta görüldü. Ülkemizde henüz görülmüş bir corona virüs vakası yok ancak vatandaşlar endişeli. Hijyen sektöründe yaşanan aşırı talep sebebiyle, market ve eczanelerde dezenfektan, maske gibi ürünler bulmak giderek zorlaşıyor. İnternette yapılan arama sorgularında “el dezenfektanı nasıl yapılır” sorusu en çok arananlar listesinin başlarında geliyor. İşte evinizde el dezenfektanı yapmak için gerekli malzeme listesi.

Evinizde El Dezenfektanı yapmak için gerekli malzemeler

  • 1 tatlı kaşığı boraks
  • 2 çorba kaşığı beyaz sirke
  • 2 bardak sıcak su
  • ½ çay kaşığı kekik yağı
  • 3 damla çay okaliptus yağı

Evinizde El Dezenfektanı Hazırlanışı

Yukarıda verilen Evinizde El Dezenfektanı yapmak için gerekli malzemeler aktar gibi yerlerde kolayca bulunabilir. Doğal El dezenfektanı hazırlamak için tüm malzemeleri, püskürtmeli bir şişeye koyun. Şişenin ağzını kapayın ve çalkalayın. Bu işlemin ardından antibakteriyel el dezenfektanınız hazır hale geldi.

Koronavirüs’ten Korunma Yolları Nelerdir?

Uzmanlar, Henüz tedavisi bulunmayan corona virüsünden korunmak için aşağıdaki önlemlerin uygulanması gerektiğini söylüyor.

– El hijyeni çok önemli. Ellerinizi daima temiz tutun ve bol bol yıkayın. El yıkamalarınız mümkün olduğu zamanlarda sabunla olmalı ve en az 20-30 saniye sürmeli.

Her gittiğiniz yerde sabun ve el yıkama imkanını bulamayabilirsiniz. Bu gibi durumlara karşı yanınızda alkol bazlı el dezenfektanı bulundurun.

– El sıkışma ve tanıdıklarla sarılıp öpüşme geleneğinizi askıya alın, hatta bırakın.

-Özellikle insan sirkülasyonunun çok olduğu toplu taşıma otobüsleri, metro, dolmuş gibi yerlerden sonra muhakkak el hijyeninize dikkat edin. Ellerinizi yıkamadan ağzınıza,gözünüze ve burnunuza sokmayın.

Bol sıvı alın, iyi beslenin, bol meyve yiyin, organik gıdalar tüketmeye çalışın, alkol-sigara-mısır şurubu vs. bağışıklığı zayıflatır unutmayın, uykunuzu iyi alın, havasız yerlerden uzak durun.

Sağlıklı kişiler maske takmalı. Ancak maske ağız ve burunu tamamen kapatmalı ki mikroplu öksürük-hapşırık kökenli damlacıklar bu engeli aşamasın.
Grip benzeri öksürük, hapşırık, burun akıntısı belirtileri olan kişiler de maske takmalı ki virüs yakınlarına ve diğer hastalara geçmesin.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.