Dünyada bir ilk : Böbrek üstü bezlerine zarar verilmeden tümör alındı

Dünyada bir ilk : Böbrek üstü bezlerine zarar verilmeden tümör alındı
23.02.2020
174
A+
A-

Dünya’da ilk kez uygulanan yöntemle böbrek üstü bezlerine zarar verilmeden tümör alındı. Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Doç. Dr. Mutlu Ateş, G.S. (45) adlı hastanın karnının arka tarafındaki alandan girerek, robotik yöntemle böbrek üstü bezine ulaşıp, 2 santimlik tümörü çıkardı.

Hipertansiyon şikayeti ile hastaneye başvuran Göksenin Sevdin, yapılan tetkikler sonucu böbrek üstü bezinde adrenal kanser tespit edildi. Doç. Dr. Ateş, hastaya robotik retroperitoneal parsiyel adrenalektomi (karnın arkasından robotik yöntemle böbrek üstü bezi korunarak sadece tümör alınması) ameliyatı gerçekleştirdi. Başarılı bir şekilde sonuçlanan bu ameliyat, dünyada ve literatürde ilk olarak Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yapıldı.

Doç. Dr. Ateş: Hedefimiz Böbrek üstü bezin zarar görmesini engellemek

İstanbul’da yaşayan tekstil mühendisi Göksenin Sevdin’in, 20’li değerlerin üzerine çıkan yüksek tansiyon sorunu yaşadığını belirten Doç. Dr. Ateş, hastanın İstanbul’da bir hastaneye başvurduğunda yapılan tetkiklerinde böbrek üstü bezinde tümör saptanmış olduğunu söyledi. Hasta kendilerine geldiğinde tümörün alınmasına karar verdiklerini aktaran Doç. Dr. Ateş, sırt bölgesinde sol böbreğin arkasından 10×6 santimlik alandan 8’er milimlik dört ve 12 milimlik bir kesiyle böbrek üstü tümörüne ulaştıklarını kaydetti. Tümörün böbrek üstü bezinin tamamını kaplamaması ve böbrek üstü bezinin fonksiyonunun da önemli olması nedeniyle böyle bir ameliyat yaptıklarını belirten Doç. Dr. Ateş, “Amacımız böbrek üstü bezini korumak ve sadece 2 santimlik tümörü çıkarmaktı. Ameliyat sırasında kitleye dokundukça tansiyon, 25’li değerlere kadar yükselmiş olsa da kitle böbrek üstü bezinin tamamını kaplamadığı için böbrek üstü bezini koruyup sadece kitleyi çıkardık” diye konuştu.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.