Dikkat! Corona Kaç Metreden Bulaşır?

Dikkat! Corona Kaç Metreden Bulaşır?
01.04.2020
293
A+
A-

Corona virüs salgınında dikkat edilmesi gereken kurallardan birisi olan Sosyal mesafeyi koruma kuralı hayati öneme sahip. Kamuya açık birçok alanda, sosyal mesafeye dikkat edilmesi için yerlere şerit bantlar çekiliyor. Ancak 1.5 metre mesafe corona virüsten korunmak için yeterli mi?

Corona virüs salgınını önleme kapsamında en çok dikkat edilen kurallardan birisi olan Sosyal mesafeyi korumak için kamuya açık alanlarda yerlere şerit bantlar çekilerek insanlar ikaz ediliyor. 1.5 metre mesafede durup corona virüs salgınından korunmak isteyen vatandaşlar bu kurala riayet ediyorlar ancak 1.5 metre mesafe yeterli mi?

ABD’de önde gelen üniversitelerinden olan MIT tarafından yapılan bilimsel araştırma, sosyal mesafe konusunda büyük bir tartışma başlattı. Akademisyen Lydia Bourouiba, corona virüsünün bulaşmaması için gerekli olan 1.5 metrelik uzaklık uyarısının güncel olmadığını söyleyerek, “Öksürük ve hapşırık sayesinde virüs 8 metre uzağa gidebiliyor” dedi.

MIT’de doçent doktor olarak çalışan Lydia Bourouiba, corona virüsü salgını patlak verdiği dönemde uzmanların, “Virüs havadan bulaşıyor ve 1.5 metre uzaktaki insana yapışabiliyor” açıklamasını eleştirdi. Amerikan Tıp Derneği Dergisi’nde (Journal of the American Medical Association) yayınlanan makalesinde Bourouiba, virüsün 1.5 metre gidebileceğine dair tahminin 1930’lardan kalma teknik ve modellemelerle yapıldığını öne sürdü.

Kariyerinde salgın hastalıkların bulaşması ve öksürük ve hapşırığın dinamiklerini yıllardır çalışan Bourouiba, corona virüsünün de 8 metreye kadar yayılabildiğini ve saatlerce kalabildiğini söyledi. Bourouiba’nın arşatırmasında, “Patojenik partikül ve damlacıklar, boyutlarına bakılmaksızın 8 metreye kadar ilerleyebilir” dedi.

Bourouiba, bu parçacık ve damlacıkların bir yere bulaşmasının yanı sıra saatlerce havada kalabileceğini aktardı. Hazırlanan raporda, “Çin’de yapılan araştırmalarda virüs parçacıkları, Covid-19 hastalarının hastane odasındaki havalandırma sisteminde bile bulundu” ifadesi kullanıldı.

Bourouiba, “Şu an hazırlanan corona virüsü rehberlerinin çok basitleştirilmiş olmasından ve müdahalenin etkisini azaltacağından korkuyorum” dedi.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.