Coronavirüs Ölüm Oranı: Ölme Şansı Nedir?

Coronavirüs Ölüm Oranı: Ölme Şansı Nedir?
13.04.2020
321
A+
A-

Corona virüs vakaları, hızla yayılmaya devam ederken, corona virüs sebebiyle ölenlerin sayısı da giderek artıyor. Henüz bir aşısı bulunmayan Corona virüs Salgınında Ölüm oranı Nedir?

İngiltere’de bilim adamları, yaptıkları çalışmalar neticesinde bir koronavirüs enfeksiyonundan ölme şansının % 0,5 ile % 1 arasında olduğuna inanmaktadır. Elde edilen bu rakam, 23 Mart itibariyle Dünya Sağlık Örgütü rakamlarında küresel olarak % 4 ve İngiltere’de% 5 olan doğrulanmış vakalar arasındaki ölüm oranından daha düşüktür, çünkü tüm enfeksiyonlar testle doğrulanmamıştır.

Corona virüs Ölüm oranları konusunda ilk çalışma Çin’de yapıldı.

Her ülkenin kimin test edileceğine kendi karar verme yöntemi vardır, bu nedenle ülkeler arasındaki vaka sayılarını veya belirgin ölüm oranlarını karşılaştırmak da yanıltıcı olabilir.

Ölüm oranları, yaşınız ve genel sağlığınız ve erişebileceğiniz bakım gibi bir dizi faktöre de bağlıdır.

Yaşlı insanlar için riskler nelerdir?

Koronavirüs bulaşırsa yaşlıların ve hastaların ölme olasılığı daha yüksektir. Imperial College London‘dan şu anki tahminler, ölüm oranının 80 yaşın üzerindekiler için ortalamanın neredeyse 10 katı ve 40 yaşın altındakiler için çok daha düşük olduğu yönündedir.

İngiltere hükümetinin baş tıbbi danışmanı Profesör Chris Whitty, yaşlı insanlar için oranların daha yüksek olmasına rağmen, “yaşlıların büyük çoğunluğunun hafif veya orta şiddette bir hastalığı olacak” diyor.

Ayrıca, gençler için önemsiz bir enfeksiyon olduğunu düşünmememiz gerektiği konusunda uyardı ve yoğun bakımla sonuçlanan bazı gençler olduğunu belirtti.

Enfeksiyon riskini belirleyen sadece yaş değildir.

Çin’den 44.000’den fazla vakanın ilk büyük analizinde, diyabet, yüksek tansiyon veya kalp veya solunum problemleri olan doğrulanmış vakalar arasında ölümler en az beş kat daha yaygındı.

Tüm bu faktörler birbiriyle etkileşime girer ve henüz her konumdaki her insan için risk hakkında tam olarak kanıtlanabilmiş bir sonuç yok.

Doğrulanmış vakalar arasındaki ölüm oranlarındaki katmanlar, en fazla kimin risk altında olduğunu bize söyleyebilse de, herhangi bir gruptaki kesin risk hakkında bize bilgi veremezler.

Onaylanmış vakalardaki ölüm oranı genel ölüm oranı değildir

Çoğu virüs vakası sayılmaz, çünkü insanlar doktora hafif semptomlarla gitme eğilimindedir.

17 Mart’ta İngiltere baş bilimsel danışmanı Sir Patrick Vallance, İngiltere’de doğrulanmış vaka sayısının 2.000’in biraz altında olduğu yaklaşık 55.000 vaka olduğunu tahmin etti.

Ölümleri 2.000’e bölmek, 55.000’e bölmekten çok daha yüksek bir ölüm oranı verecektir.

Bu, doğrulanmış vakalar arasındaki ölüm oranlarının gerçek ölüm oranlarının kötü bir tahmini olmasının en büyük nedenlerinden biridir: eksik vakalarla ciddiyeti tahmin etmek.

Ancak diğer yönde de yanlış anlayabilirsiniz: şu anda enfekte olan ve sonunda ölebilecek olan kişileri hesaba katmadan ölüm oranını hafife almak.

Ölüm oranları ülkeler arasında neden farklı?

Imperial College’in araştırmasına göre , farklı ülkeler daha hafif, vakaları saymak daha zor, daha iyi veya daha kötü.

Ülkeler virüs için farklı testler kullanır, farklı test kapasitelerine ve test edilenler için farklı kurallara sahiptir. Tüm bu faktörler zamanla değişir.

Türkiye’de günlük ortalama 30.000 kişiye corona testi uygulanmaktadır.

İngiltere hükümeti, testi dört hafta içinde günde 25.000’e ulaşma hedefi ile günde 10.000’e çıkarmayı planlıyor. Şu anda testleri esas olarak hastanelerdeki insanlarla sınırlandırmaktadır.

Almanya günlük 20.000’den fazla vakanın test kapasitesine sahip ve hafif semptomları olan insanları test ediyor.

Dolayısıyla, doğrulanmış enfeksiyonların sayısı, yukarıda gösterilen vakaların piramidinin farklı bölümlerini yakalayabilir.

Almanya’da teyit edilen vakalar arasındaki ölüm oranı (yüzde yarımdan az) Avrupa’nın en düşükleri arasındadır, ancak test edilen hastaların karışımı değiştikçe artması beklenmektedir.

Prognozunuz ayrıca mevcut tedaviye ve sağlık hizmetinin bunu sunup sunamayacağına bağlıdır.

Buna karşılık, bu salgının evresine bağlıdır.

Bir sağlık sistemi vakalarla dolup taşarsa ve yoğun bakım üniteleri ventilasyona ihtiyaç duyan insanları tedavi edemezse, ölüm oranı artar.

Bilim adamları gerçek ölüm oranını nasıl belirler?

Bilim adamları, ölüm oranının bir resmini oluşturmak için bu soruların her biri hakkında bireysel kanıt parçalarını birleştirir.

Örneğin, geri gönderilen uçuşlarda olduğu gibi, çok sıkı izlenen küçük, tanımlanmış insan gruplarından hafif semptomları olan vakaların oranını tahmin ederler.

Ancak bu hedeflenen kanıtlardan biraz farklı yanıtlar, genel resimde büyük değişikliklere yol açacaktır.

Ve kanıtlar zamanla değişecek.

East Anglia Üniversitesi’nde tıp profesörü olan Paul Hunter, ölüm oranlarının da düşebileceğine dikkat çekiyor.

“Ebola ile, insanlar hastalığı tedavi etme konusunda iyileştikçe zamanla düştüler” ama onlar da yükselebilir: “Eğer bir sağlık sistemi aşılırsa ölüm oranlarının yükseldiğini görürüz”.

Böylece bilim adamları bir üst ve bir alt rakamın yanı sıra en iyi güncel bir tahmin verir.

Kaynak:BBC

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.