Corona Virüsü Gıda Yoluya Bulaşır Mı?

Corona Virüsü Gıda Yoluya Bulaşır Mı?
24.03.2020
240
A+
A-

Corona virüs salgınının yayılması önlemezken, insanlar birçok konuda kendi tedbirlerini alıyor. Corona virüsünden korunmak için sorulan sorulardan birisi de Corona virüsü Gıda yoluyla bulaşır mı?

Corona virüsü salgını ile korku ve endişe hareket eden insanlar, birçok konuda tedbirlerini almaya çalışıyor. Özellikle kolonya, maske ve eldiven gibi ürünlerin hızlı bir şekilde tükenmesinin ardından corona virüsü vakasının görüldüğü ilk günden bu yana gıda stoğu da yapılmaya başlanmıştı. Corona hakkında sıkça sorulan sorulardan birisi de Corona Gıda yoluyla bulaşır mı?

Corona virüsüne ilişkin tam anlamıyla kesinlik kazanan bulgular olmadığı için uzmanlar bu konuda tam olarak görüş belirtemese de bu kötü haber anlamına gelmiyor.

Corona Virüsü Gıda Yoluyla Bulaşır Mı?

Prof. Dr. Y. Birol Saygı, corona virüsüyle ilgili önemli gıda güvenliği endişelerinin bulunduğunu vurgulayarak, “Corona virüsü (Covid-19) gıda yoluyla bulaşıp bulaşmayacağı merak ediliyor. Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesine göre, şu anda gıdanın virüsün muhtemel bir kaynağı veya bulaşma yolu olduğuna dair bir kanıt yok. Bu yüzden virüs ile gıda ilişkisi an itibariyle endişe yaratmamalı” diyor.

Prof. Dr. Birol Saygı’ya göre virüsün üstesinden gelmenin en iyi yolu insanlarla teması kesmek ya da azaltmak. Özellikle bu dönemde dostlarınıza ve arkadaşlarınıza yemek pişirmekten ve onları ağırlamaktan vazgeçmelisiniz. Corona virüsünün yakın temas halindeki kişiler aracılığıyla bulaşabileceğini dikkat çekerek, “Hastalık, enfekte bir kişinin ağzından veya burnundan öksürük veya hapşırma ile solunum damlacıkları yoluyla bulaşır. En iyisi, virüs ölene kadar yalnızca kendiniz veya birlikte yaşadığınız kişiler için yemek pişirmektir” diye konuşuyor.

Peki dışarıdan yemek siparişi vermek ne kadar doğru? Bu sorunun yanıtını Saygı, şöyle veriyor: “Hastalığın üstesinden gelmenin en iyi yolu insan temasını kesmek veya azaltmaktır. Aynı zamanda Covid-19’un cansız nesneler yoluyla yayıldığına inanılmakta. Araştırmacılar, corona virüsünün plastik ve paslanmaz çelik üzerinde üç gün boyunca hayatta kalabileceğini bulmuşlar. Virüsü, bulaşan yüzeylerden veya cansız nesnelerden bu noktada alıp almayacağınızı bilmiyoruz. Tersine, laboratuvar bulguları virüsün plastik cep telefonu kılıflarına ve paketlere yapışabileceğini gösteriyor. Bu da muhtemelen gıda dağıtım ambalajına yapışabileceği anlamına geliyor. Bununla birlikte, sipariş edilen ambalaja dokunduktan sonra yemeye başlamadan önce mutlaka ellerinizi yıkamanız gerekir.”

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.