Corona Test Kitleri Hakkında Merak Edilenler

Corona Test Kitleri Hakkında Merak Edilenler
18.03.2020
397
A+
A-

Corona Test Kiti hakkında merak edilenleri sizler için derledik.

Corona virüsü yayılmaya devam ederken, test yapılması hayati önem taşıyor. Testlerin yapıldığı test kitleri hakkında en çok merak edilenlerden birisi ise maliyetleri. Bakan, test kitlerinin maliyetinin 75-80 TL’ye kadar indiğini ancak sadece sağlık kuruluşları tarafından satın alınabildiğini açıkladı.

Corona Test Kiti Nedir?

Hamilelik testi boyutlarında olan Test kiti sayesinde, test yapılan kişide coorna virüsü olup olmadığı tespit edilebiliyor.

Corona Testi Nereden Alınır?

Vatandaşlar Corona test kiti satın alamıyor. Corona Test kitleri, hastanelerce satın alınıyor. Ayrıca kitler, sonuçları analiz edebilen uygun hastanelerde kullanılıyor.

Corona Test Kitinin Maliyeti Ne Kadar?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Meclis’te bir grup gazeteciye yaptığı açıklamada kitlerin maliyetinin 300 TL’den 75-80 TL‘ye düştüğünü söyledi.

Corona Test Kiti Türkiye’de Üretilebiliyor Mu?

Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) ve Bioeksen firması ortaklığında geliştirilen ancak ticari satış hakları Sağlık Bakanlığı’na bağlı Uluslararası Sağlık Hizmetleri A.Ş.’de (USHAŞ) olan “Covid-19 RT-qPCR Tespit Kiti”nin yurt dışı tanıtım ve satış faaliyetleri sürüyor.

Aynı zamanda 2010 yılında kurulmuş olan Anatolia Geneworks isimli şirket de test kitleri satışı yapıyor. Anatolia Geneworks pek çok ülkeye ihracat da yapıyor.

Vice News’a açıklamalarda bulunan şirketin kurucularından Elif Akyüz aralık ayında Çin’de ortaya çıkan virüsün kısa sürede dünyaya yayılacağını tahmin ettiklerini ve bu doğrultuda çalışmaya başladıklarını söylüyor ve Covid-19’dan önce SARS ve MERS gibi corona virüsü tiplerine karşı hazırlıklı olduklarını da ekliyor.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.