Bulaşık Süngerinden Corona Bulaşır Mı?

Bulaşık Süngerinden Corona  Bulaşır Mı?
25.03.2020
303
A+
A-

COVİD-19 virüsü her geçen gün etki alanını büyütüyor ve canlar almaya devam ediyor. Uzmanların önerileri doğrultusunda bu virüsten korunabilmek için adeta bir seferberlik halindeyiz. Ellerimizi sık sık yıkamamız öneriliyorken hapşırma ve öksürme anlarında da tek kullanımlık peçete kullanmamız öneriliyor.  Peki, sık sık elimizi dokunduğumuz bulaşık süngerlerinin tehlikesini nasıl en aza indiririz buyurun birlikte inceleyelim.

Temizlik yaparken sık sık başvurduğumuz bulaşık süngerleri yapıları gereği virüs, bakteri ve mikropları içerisine hapsediyor.  Virüs, bakteri ve mikropların daha fazla yayılmaması için bulaşık süngerlerinin temizliği büyük önem taşıyor. O halde bulaşık süngeriyle temizlememiz gereken yüzeyleri ıslak mendil veya üzerine temizlik ürünü dökülmüş kâğıt havlularla temizleyebiliriz.

Bulaşık süngeriyle temizlik yapmamız gerekiyorsa ne yapacağız? Bir yüzeyi bulaşık süngeriyle temizledikten sonra sünger üzerindeki mikropların başka yüzeylere yayılmaması için temizliğinden son derece emin olmamız gerekiyor.

Bulaşık süngerlerinin temizliğinde sıcak su kullanmayı ihmal etmememiz gerekiyor. Tamamen kurumadan başka bir yüzeyi temizlememiz gerekiyor.

Bulaşık süngerlerini kullanmadan önce her sabah 1-2 dakika kadar mikrodalga fırında ısıtın. Bulaşık süngerinin mikrodalga fırın içerisinde maruz kaldığı ısı mikropları yok etmeye yardımcı olacaktır. Böylelikle başka bir yüzeyden süngerin içine girmiş olarak bakterilerin ve mikropların başka bir yüzeye teması engellenmiş olacaktır.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.