Kış Lastiği Uygulaması Ne Zaman Bitiyor

Kış Lastiği Uygulaması Ne Zaman Bitiyor
09.03.2020
362
A+
A-

1 Aralık 2019 tarihinde başlayan kış lastiği uygulaması, ticari araçlar için zorunlu olarak geçiyor. Binek araçlarda ise kış lastiği zorunluluğu yok ancak binek araçların şehirler arası seyahat etmesi durumunda gerekli.

Ticari araçlar için zorunlu olan kış lastiği uygulaması, her yıl 1 Aralık-1 Nisan dönemleri arasında uygulanıyor. Binek araçlar için ise zorunlu değil ancak şehirler arası yolculuklarda kullanımı gerekli.

Kış Lastiği Uygulaması

Tebliğe göre, Türkiye’de tescil edilmiş olsun veya olmasın, şehirlerarası kara yollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan 4 aylık dönemde kış lastiği kullanılması zorunlu.

Üzerinde M+S işareti ve/veya kar tanesi (snowflake) işareti bulunan ve 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda yol tutuşunu arttırmak amacıyla bileşimi özel olarak belirlenmiş ve sırt yüzeyinde özel olarak tasarlanmış desenleri bulunan lastiklerin kullanılması gerekli.

Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler de kış lastiği yerine geçiyor.

İl sınırları içerisinde, kış lastiği uygulaması yapılıp yapılmayacağı ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak ilgili valiliklerce belirleniyor.

Valilikler, kış lastiği uygulamasını, Bakanlıkça belirlenen tarih aralığındaki sürenin öncesinde ve/veya sonrasında 1’er ay artırabiliyor.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.