Karantinada Evde Nasıl Vakit Geçirilir

Karantinada Evde Nasıl Vakit  Geçirilir
19.03.2020
253
A+
A-

Son zamanlarda gündemimizi oldukça meşgul eden “yeni tip corona virüs” yani COVİD-19’dan korunabilmek için neler yapmamız gerekiyor. Salgın süresince evde vakit geçirmek zorunda olacak okurlara tavsiye niteliğinde önerilerin yer aldığı haberimiz.

Bilindiği üzere COVİD-19 büyük bir hızla insanlara bulaşıyor ve vaka sayısı her geçen gün artıyor. Neredeyse dünyanın tamamında hayat durma noktasına geldi. Türkiyede de COVİD-19 vakasının açıklanmasının arkasından ek tedbirler hızla alındı. Bilinçlenen insanlarımız da evden çıkmamaya gayret göstermektedir.

Genel olarak bir tedavisi bulunmamakla beraber bu hastalığa yakalanmamak için bazı ek önlemler almamız mümkün. Yukarıda bahsettiğim gibi evden gerekmedikçe çıkmamamız gerekmektedir. Eğer çıkmak zorundaysak “Genel hijyen” kurallarına uymamız  büyük önem arz etmektedir. Ellerimizi uzmanların görüşlerine uygun bir şekilde en az 20 saniye olmak üzere yıkamamız gerekmektedir.  Bu hastalık solunum yolu üzerinden bulaşabildiği için “MASKE” satışları büyük bir hızla arttı. Tabii fırsatçılara da gün doğdu… Fakat uzmanların üzerinde görüş birliği yapamadığı konulardan birisinin maske kullanımı olduğunu rahatlıkla görmekteyiz.  İzole edilmiş hasta kişilerin odalarına girmek istediğimizde ya da hastalıkla ilgili büyük şüpheleri olanların maske kullanması şart…  Pek tabii hepimiz evimizden çıkmamaya özen göstererek bu hastalığın zincirlerini kıracağız ama evde neler yapabiliriz ?

YENİ TİP CORONA VİRÜSLE ALAKALI HABER OKUMAKTAN SIKILDIĞINIZI DUYAR GİBİYİM…

Modern dünya insanları” olarak yoğun bir çalışma ve sosyal hayatımız vardı. Evde geçirmemiz gereken günlerde neler yapabileceğimize dair bazı önerilerimiz var !!!

  1. Okumak istediğimiz ancak koşuşturmacadan bir türlü fırsat bulamadığımız birçok kitabımız var. Onları okumak için daha güzel bir zaman hayal edemiyoruz ! Kitap okumanın stresi azaltan yönünü de göz önüne alırsak bugünlerde en büyük desteğimiz onlar olabilirler. Şimdiden iyi okumalar diliyoruz  ve okuduğunuz kitapla ilgili notlar almanızı tavsiye ediyoruz.
  2. Aile bireylerimiz ile bir türlü birlikte vakit geçiremiyoruz. Aile bireyleri ile birlikte evde vakit geçirmek hepimize iyi gelecek. Birlikte güzel bir akşam yemeği hazırlayabilirsiniz. Aile bireyleri ile birlikte okuduğunuz kitaplar üzerinden tartışabilirsiniz. Böylelikle güzel bir tartışma ortamı oluşturabilir, beyin jimnastiğinin yanı sıra aile bağlarınızı güçlendirebilirsiniz.
  3. Yeni şeyler öğrenmenin tam vakti.  İşaret dilini birçoğumuz öğrenmek istemişizdir. İnternet üzerinden kısa bir arama yaparak işaret dilini öğrenebilir, işaret dili harflerini kullanmaya çalışarak keyifli vakitler geçirebilirsiniz.
  4. Öğrenmek istediğiniz herhangi bir yabancı dilin harflerinin nasıl seslendirildiğini öğrenebilir yabancı dil üzerine kendinizi geliştirebilirsiniz.
  5. İzlemek istediğiniz birçok film vardır. Sizin listenize biz de katkıda bulunmak isteriz. Yazımızın sonunda olacak listeye göz atabilirsiniz. Film izleyerek keyifli vakitler geçirebilir film ile ilgili eleştirileri okuyabilirsiniz.  Dilerseniz kendinize ait bir film eleştiri defteri tutabilirsiniz.
  6. Bu önerimiz çocukları olan aileler için. Evdeki malzemelerle yaş gruplarına göre farklılık gösteren bir çok oyun oluşturabilir ve güzel vakitler geçirebilirsiniz. Kısa bir araştırmayla çocuğunuzun yaşına uygun ve onu destekleyici oyunlara ulaşabilirsiniz fakat bir örnek vermek yerine olacaktır.  36-72 ay çocuklar için farklı niteliklerde hazırlanabilecek hafıza oyunu.  Aynı işaretlerin ( rakam, harf,renk vs.) bulunduğu kartlar hazırlayabilir, bunların arkalarını çevirerek aynı işareti taşıyan kartları arayabilirsiniz. Unutmayın en fazla iki kartın ön yüzü açık kalabilir.   Üçüncü kartı açmadan önce diğerlerini kapatmanız gerekiyor. Keyifli vakit geçirmeniz için önerilerimizi sıraladık. Şimdi sıra sizde. Hangisinden başlayacaksınız ?

Virüs Salgını Temalı Film Önerileri

1)I am Legend

2) The Masque of The Red Death (Kızıl Ölümün Maskesi

3)The Andromeda Strain

4)OutBreak-TehDid

5) Contagtion-Salgın

6) 28 Days Later – 28 Gün Sonra

7) 28 weeks Later – 28 Hafta Sonra

8) World war Z- Dünya Savaşı Z

9) Resident Evil- Ölümcül Deney

10) Blade- Bıçağın 2 yüzü

11)The Walking Dead ( Dizi)

12) Children of men

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.