Türkiye’de 60 Yaş Altı Ölüm Dünya’nın 9 Katı

Türkiye’de 60 Yaş Altı Ölüm Dünya’nın 9 Katı
05.04.2020
306
A+
A-

Corona virüs ile en yoğun şekilde mücadele eden ülkelerden birisi olan ülkemiz, maalesef kötü bir istatistik ile gündem oldu. Türkiye’de corona virüs salgınında ölen 60 yaş altı hasta oranı Dünya’nın 9 katı, Avrupa’nın ise 4 katı. Dünya Sağlık Örgütü, 60 Yaş altı ölümler için uyarıyor…

Corona virüs salgınında vaka sayıları ve hasta ölümleri giderek artıyor. Ülkemizde de yoğun bir şekilde görülen ve yayılmaya devam eden corona virüs salgınında özellikle yaşlılarda ölümcül oluyor algısı bir kez daha yalanlandı.

Corona virüsü kaynaklı 60 yaş altı ölüm oranı

3 Nisan 2020 tarihindeki Bilim kurulu toplantısı sonrasında açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, corona virüs salgını hakkında en detaylı bilgilendirmeyi yapmıştı. Bakan Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamada ; 3 Nisan tarihine kadar hayatını kaybeden 425 kişinin yüzde 78,7’sini 60 yaş üstünde olduğunu ve Türkiye’de corona virüsü kaynaklı 60 yaş altı ölüm oranı yüzde 21.3 olarak ilk kez açıklandı. Türkiye’de Corona virüsü kaynaklı 60 yaş altı ölüm oranının yüksek oluşu ise dikkatleri çekti.

Türkiye’de Corona virüsü kaynaklı 60 yaş altı ölüm oranı Avrupa’nın 4, Dünya’nın 9 katı

Dünya sağlık örgütü, 02 Nisan 2020’de Corona virüs salgınına ilişkin güncel verileri paylaştı. DSÖ’nün Avrupa ofisinin hazırladığı çalışmada, Avrupa kıtasında corona virüs salgını sebebiyle ölenlerin %95 oranında 60 yaş ve üzeri olduğu duyuruldu. Verilen bu istatistikler ışığında, Türkiye’de 60 yaş altı ölümler, Avrupa ortalamasının 4 katından fazla seyrediyor.

Dünya’da corona virüs sebebiyle ölen 60 yaş ve altı hastaların oranı ile Türkiye’de 60 yaş altı ölümler kıyaslandığında endişe verici rakamlar ortaya çıkıyor. Dünya genelinde 60 yaş altı ölüm oranı 2.3 olarak hesaplanırken bu oran Türkiye’nin 9’da 1’ine denk geliyor.

Corona Virüs Sadece Yaşlıları Mı Öldürüyor?

Corona virüs salgını konusunda birçok gerçek ve hurafe olduğu bilinirken, Dünya Sağlık Örgütü de harekete geçti. Corona virüsü sadece yaşlıları etkiliyor algısına karşı uyarılar yapılmaya başlandı.

Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, önceki günlerde corona virüs hakkında yaptığı açıklamasında özellikle bu algıyı kırmak için gençlere uyarılarda bulunmuştu. Ghebreyesus, “Bugün gençlere bir mesajım var. Siz yenilmez değilsiniz. Virüs haftalarca hastanede yatmanıza neden olabilir, hatta ölümünüze yol açabilir” ifadelerini kullanmıştı.

Gençler Corona Virüse Karşı Dikkat Edin!

Gençlere uyarılarını sürdüren Dünya Sağlık Örgütü’nün, Yeni Görülen Hastalıklar Bölüm Başkanı Maria Van Kerkhove de “Bazı ülkelerde 30’larındaki, 40’larındaki ve 50’lerindeki insanların daha çok oranlarda yoğun bakımda olduğunu ve öldüğünü görüyoruz. Eğer hastaneye gitmeye gerektirecek kadar hasta olmasanız da, zatürre gibi hastalıklara çevirebilir” sözleriyle gençleri uyardı.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.