Süleyman Soylu İstifa Etti Cumhurbaşkanı Kabul Etmedi

Süleyman Soylu İstifa Etti Cumhurbaşkanı Kabul Etmedi
13.04.2020
394
A+
A-

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile istifa etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise istifayı kabul etmedi.

Özellikle 10 Nisan Cuma akşamı, sokağa çıkma yasağının 2 saat önce duyurulması sonrası oluşan kaos ortamı dolayısıyla eleştirilen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla istifa ettiğini duyurmuştu.

Bakan Soylu’nun açıklaması şu şekilde:

Gayretle ve titizlikle yürütülen bir süreçte, tamamen salgının önlenmesine yönelik hafta sonu sokağa çıkma kararının uygulanmasının sorumluluğu, her yönüyle şahsıma aittir.
Başlangıçta kısıtlı saatlerde de olsa ortaya çıkan görüntüler, mükemmel yönetilen bu süreçle uyuşmadı.
Yaşadığım onca tecrübe, sorumluluk kısmı üzerimizde olan bu olayda, böyle görüntülere yol açmamalıydı.
İyi niyetle, hafta sonunda salgını ve bulaşı bir nebze durdurabilmek adına atılan bir adımdı.
Hiçbir zaman zarar vermek istemediğim Aziz Milletimiz, hayatımın sonuna kadar da sadık olacağım Sayın Cumhurbaşkanım beni bağışlasın…
Onurla yürüttüğüm İçişleri Bakanlığı görevimden ayrılıyorum…
Tüm dostlara, mesai arkadaşlarıma Allahaısmarladık.
Allah Milletimizi korusun…

Süleyman Soylu’nun istifa etmesi şok etkisi oluştururken, Twitter’da gündem oldu. Birçok kişi Bakanın istifa etmesini istemezken, isteyenlerin sayısı da çoğunlukta idi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabul Etmedi

Süleyman Soylu’nun açıklaması sonrası, istifanın Cumhurbaşkanı onayı ile mi yoksa kendi kararı ile mi gerçekleştiği sorusu gündeme gelmişti. İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın istifayı kabul etmediği ve Süleyman Soylu’nun İçişleri Bakanlığı koltuğunda oturmaya devam edeceği açıklandı.

İletişim Başkanlığı’nın açıklaması şu şekilde:

15 Temmuz darbe girişiminin hemen arkasından İçişleri Bakanlığı görevine getirilen sayın Süleyman Soylu, bugüne kadar başarılı çalışmalarıyla milletimizin takdirini kazanmıştır.
Terör örgütlerinin ülkemizdeki eylem kapasitelerinin önemli ölçüde azaltılmasında Sayın Bakanımızın yürüttüğü kararlı mücadelenin büyük payı vardır.
Aynı şekilde deprem gibi doğal afetlerin ardından yapılan çalışmalarda da, İçişleri Bakanımız sürekli sahada olarak güçlü bir koordinasyon gerçekleştirmiştir.
Koronavirüs salgının sağlık hizmetleri, gıda tedariki ve kamu güvenliği boyutu da bulunduğu bir gerçektir.
İçişleri Bakanımız, bir ayı aşkın süredir yürüttüğü başarılı çalışmalarıyla, bu süreçte ülkemizde kamu güvenliği konusunda hiçbir sıkıntı çekilmemesini temin etmiştir.
Sayın Bakanımız istifa talebini sayın Cumhurbaşkanımıza sunmuş, Cumhurbaşkanımız bu talebi uygun bulmadığını kendisine ifade etmiştir.
Bir makam sahibinin istifasını sunması kendi takdiridir, fakat nihai karar sayın Cumhurbaşkanımıza aittir.
İçişleri Bakanımızın istifası kabul edilmemiştir, kendisi görevine devam edecektir.

Süleyman Soylu Neden istifa etti?

Adalet ve Kalkınma Partisi’nde güç çekişmelerinin olduğu bilinen bir gerçek. Öne çıkan isimlerden birisi de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu. Diğer isimlerden bazıları ise Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak. İkilinin kameralar önünde ve ardında gerilim yaşadığı biliniyor. Süleyman Soylu’nun istifa kararı ile, kendisine halk tarafından verilen desteği sergilediği söylenebilir. Kısa vadede etkilerini görmek zor ancak mücadelenin nasıl sonuçlanacağını zaman gösterecek.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.