Sokağa Çıkma Yasağı Cezası Ne Kadar?

Sokağa Çıkma Yasağı Cezası Ne Kadar?
23.03.2020
196
A+
A-

Türkiye genelinde corona virüs salgınını engellemek için başlatılan 65 yaş ve üstü olanlar ile kronik rahatsızlığı bulunanlar için sokağa çıkma yasağı uygulaması devam ediyor. Sokağa çıkma yasağına uymayan 65 yaş üstü vatandaşları para ve hapis cezası bekliyor. Peki sokağa çıkma yasağı ihlal edilirse cezası ne kadar? İşte sokağa çıkma yasağı detayları…

Corona virüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında 65 yaş ve üstü olanlar ile kronik rahatsızlığı bulunanların ikametlerinden dışarı çıkmalarının, park, bahçe gibi açık alanlarda dolaşmalarının sınırlandırılması uygulaması başlatıldı. Sokağa çıkma yasağına uymayanlara kesilecek ceza merak konusu oldu.

Sokağa Çıkma Yasağı Cezası Nedir?

Kolluk kuvvetleri sokakta bulunan yaşlı vatandaşları evlerine dönmeleri konusunda uyaracak ve ihtiyaç olursa yardım da edecek. Güvenlik güçlerinin ikazına rağmen sokakta bulunmaya devam edenlere Kabahatlar Kanunu’nun 32. Maddesi gereğince 392 lira idari para cezası kesilecek.

Para cezasına rağmen evine dönmeyenlere;

Türk Ceza Kanunu’nun Bulaşıcı Hastalıklara ilişkin Tedbirlere Aykırı Davranma başlıklı 195. maddesinde yer alan ”Yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi iki aydan bir yıla hapis cezası ile cezalandırılır” hükmü uyarınca, işlem başlatılacak.

Sokağa Çıkamayanlar Nasıl Alışveriş Yapacak?

Bakanlık, sınırlama getirilen kişilerin ihtiyaçlarının karşılanması için ‘Vefa Sosyal Destek Grubu’ oluşturulacağını açıkladı. İhtiyaçlar için 112, 155, 156 numaralarının aranabileceği ifade edildi.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.