İnfaz Düzenlemesi Ne Zaman Çıkacak? Kimler Faydalanacak?

İnfaz Düzenlemesi Ne Zaman Çıkacak? Kimler Faydalanacak?
12.04.2020
344
A+
A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından infaz yasası için süreci hızlandırın talimatı verilmesinin ardından hazırlanan taslak ile AKP ve CHP arasında görüşme gerçekleşmişti. Söz konusu af yasası TBMM’e sunuldu.

Kamuoyunda Af yasası olarak bilinen ve infaz düzenlemesini öngören yasa teklifi TBMM’e sunuldu. Yeni infaz düzenlemesinde kadına şiddet, cinsel istismar, terör, uyuşturucu ve cinayet suçları kapsam dışında bırakıldı. Çıkacak olan bu yasa ile birlikte cezaevinde geçirilecek süre oranı %50 olarak belirlendi. Kasten öldürme suçunda üçte iki, terör ve örgütlü suçlarda dörtte üçlük oran korunacak.

Corona Sebebiyle Bazı Cezalar Evden Çekilecek

Corona virüsü (Koronavirüs) salgınını dikkate alarak, açık cezaevinde cezası infaz edilen hükümlülerle ilgili Meclis’in alacağı geçici düzenlemeyle cezaların konutta çekilmesinin önünün açıldığını belirten Özkan, “Bunun 2 kez de Adalet Bakanı tarafından uzatılmasının önünün açılmasına imkan veriliyor. Açık cezaevinde hükmü infaz edilenlerin 2 ay süreyle cezalarını evlerinde çekmelerini mümkün hale getiriyoruz. Bu sürenini zaruret teşkil etmesi halinde aynı sürenin en fazla 2 kez uzatılmasını mümkün hale getiriyoruz” dedi.

Af Yasasından Kimler Faydalanacak?

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, tekliften kaç kişinin yararlanacağına ilişkin soruya ise “Şu anda geçici ve kalıcı infaz düzenlemeleri kapsamında yaklaşık 45 bin kişi bundan yararlanıyor. Salgın hastalık nedeniyle açık cezaevinden konutta cezaya geçeceklerle bu sayı yaklaşık 90 bine ulaşıyor” yanıtını verdi.

Teklifin ne zaman görüşülmeye başlanacağı da sorulan Özkan, “En geç perşembe günü Adalet Komisyonu toplanarak bu yasanın görüşmelerine başlayacak. Gelecek hafta başı itibarıyla bir farklı karar alınmazsa gelecek hafta salı günü itibarıyla Genel Kurul’da görüşmelere başlamış olacağız” diye yanıt verdi.

KHK’lı ve FETÖ Davaları Kapsam Dışı Bırakıldı

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında KHK ile işinden atılan ve FETÖ üyeliği iddiasıyla yargılanan binlerce mahkum düzenlemenin dışında tutuluyor. Özellikle infaz düzenlemesi ve af için büyük beklenti içinde olan mahkum yakınları, kapsam dışı kararı sonrası isyan etti. Bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından dile getirilen “at izi it izine karıştı” FETÖ davalarında darbe girişimiyle alakalı olmayan onbinlerce kişi silahlı terör örgütü üyesi olarak yargılanıyor.

Adalet Duygusunu Zedeliyor ve Toplumsal Bir Yara

Yeni infaz düzenlemesi sonrasında ortaya çıkan bu durum hakkında konuşan hukukçular, özellikle cemaat olarak görüp katılan ve isimsiz ifade gibi delillerle yargılanan kişilerin aldığı cezaların adalet duygusunu zedelediğini ve toplumsal bir yara meydana getirdiğini söylüyor. Konuya ilişkin bir düzenleme olacak mı bilinmiyor.

REKLAM ALANI
ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.