Erdoğan’dan Yunanistan’a Çağrı: Kapılarını Aç

Erdoğan’dan Yunanistan’a Çağrı: Kapılarını Aç
08.03.2020
233
A+
A-

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen ‘Türkiye’nin Kahraman Kadınları’ Programı’nda konuşan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, mültecileri sınırda insanlık dışı şekilde geri döndürmeye çalışan Yunanistan’a seslendi.Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ey Yunanistan sen de kapılarını aç bu yükten kurtul” ifadelerini kullandı.

8 Mart Dünya Kadınlar günü dolayısıyla Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen ‘Türkiye’nin Kahraman Kadınları’ Programı’nda Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan açıklamalarda bulundu.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

* Şehitlerimizin özellikle yakınlarına istihdamdan eğitim, öğretime kadar tüm meselelerini çözmeye çalışıyoruz. Üzerinde bulunduğumuz bu vatanı vatan yapan şehitlerimizin kanlarıdır. şehitler tepesini bekleyen kahramanlar var oldukça istikbalimizi karartmaya kimsenin gücü yetmeyecektir.

* Bizim kadına bakış açımız çok nettir. İnsanlığın yarısı erkek yarısı kadındır. Bunlardan hangisini çıkarırsanız çıkarın geriye insanlık kalmaz. Erkek olarak kendimiz için ne istiyor ne bekliyorsak kadınlar için de aynı duygular içerisinde olmamız gerekiyor. Nerede kadınlara ayrımcılık aşağılama varsa orada helak vakti yakındır demektir.

* Kadını meta olarak gören hiçbir toplumun geleceği aydınlık olamaz. biz cahiliye döneminin kız çocuklarını diri diri toprağa gömen zihniyeti yaşamak istemiyoruz. bazı toplumlarda benzeri var.

Bizim inancımızın da kültürümüzün de özünde böyle bir ayrımcılık yoktur. İnsanların tamamını tornadan çıkmış gibi değerlendirmek zalimce bir yaklaşım olur. Tarih boyunca olduğu gibi bugün de insanın insana yaptığı zulümlere şahit oluyoruz. Bu konuda her gün dünyanın dört bir yanından gelen haber ve görüntülerle karşılaşıyoruz.

İnsanlık Sessiz Kalıyor

Suriye’deki insani krize sessiz kalındığını söyleyen Erdoğan şöyle konuştu:

* Her krizin faturasını çocuklarıyla birlikte kadınlar ödüyor. Suriye’deki insani krize baktığınızda altında çocuklar ve kadınları göreceksiniz. Sınırlarımızdaki Suriyeli kardeşlerimizin önemli bir bölümü kadın ve çocuklardan oluşuyor. Bizim yüreğimiz dağlanırken insanlık buna sessiz kalıyor.

* Avrupa yolunda en çok sıkıntıyı kadınlar ve yavruları çekmiyor mu? Yunan askerleri botları şişlemek suretiyle anne ve çocuklar ölümle mücadeleyi vermiyor mu? Batı bunlar karşısında ne yapıyor, yüreği yanıyor mu?

Sesi çıkıyor mu? Bu tablo karşısında yüreği yanmayanın insanlığından şüphe etmek gerekir. Karşımızda sadece kendi konforu için bu manzaraya sırtını dönen koskoca bir dünya var.

Mülteciler İçin Yunanistan’a Çağrı

* Ey Yunanistan bu insanlar sende kalmayacak, senden gelip geçecek Avrupa’nın başka ülkesinde kalacak. Neden rahatsız oluyorsun?

* Biz böyle giderse ‘kapıları açacağız’ dedik. İnanmadınız. Adil bir yük paylaşımı diyorsak biz de ortak arıyoruz.

* Kapımıza dayanan 1.5 milyon mülteci var. Geçici de olsa bir ateşkes imzaladık. Temennim odur ki bu burada kalır.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.