Emniyet, Corona virüs Türkiye’de Yalanı için Harekete Geçti

Emniyet, Corona virüs Türkiye’de Yalanı için Harekete Geçti
07.03.2020
282
A+
A-

Corona virüs, hemen her alanda etkisini gösterirken, ülkemizde bir corona virüs haberi de Emniyet’ten geldi. Emniyet Genel Müdürlüğü, Türkiye’de Corona virüsü salgınının görüldüğüne dair gerçek dışı görüntü ve ses dosyalarını sahte hesaplar üzerinden yayarak kamuoyunu korku ve paniğe sevk eden paylaşımlar tespit edildiğini ve paylaşımı yapan şahıslar hakkında gerekli çalışmaların başlatıldığını açıkladı.

Corona virüs, DÜnya’nın birçok ülkesinde görülmeye başlarken, ülkemizin neredeyse bütün komşularında görüldü. Özellikle İran’da büyük kayıpların yaşandığı biliniyor. Peki Türkiye’de koronavirüs vakası görüldü mü ? Yetkililer tarafından yapılan açıklamalarda, ülkemizde henüz koronavirüs görülmedi. Özellikle, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalar coronavirüs vakalarının görülmediği ve tedbirlerin alındığı yönünde. Şüpheli durumlar için ise 14 gün karantina işlemleri uygulanıyor.

İstanbul’da Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde bir hastada virüs görüldüğü iddia edildi. Sosyal medyada hızla yayılan iddiayla ilgili açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hastaya  konulan tanının yeni Corona virüsü olmadığını duyurdu.

Sosyal medyada paylaşılan sahte ses, görüntü kayıtları ve görsellerle ilgili harekete geçen emniyet birimleri paylaşımların yapıldığı sahte hesapları tespit etti.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

* Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığımız sosyal medya üzerinde milli ve manevi değerlere saldırı ile sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak yapılan hakaret ve saldırılar ile korku ve panik oluşturarak kamu düzenini bozan paylaşım yapan hesapları tespit etmek amacıyla 7/24 esasına göre sanal devriye faaliyetleri yürütmektedir.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.