Ankara’da Öğrencilerden Su İndirimine Büyük İlgi

Ankara’da Öğrencilerden Su İndirimine Büyük İlgi
03.03.2020
162
A+
A-

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, belediye başkanı seçildikten sonra öğrenci dostu bir kent oluşturmak için yola çıktı. Öğrenci bütçelerine katkı sağlamak maksadıyla, öğrenci evlerine %50 indirimli su faturası uygulaması hayata geçirilmişti. Uygulama büyük ilgi görüyor.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın, başkan seçildikten sonraki icraatları kapsamında, birçok öğrenci dostu uygulama hayata geçiriliyor. Birçok üniversitenin bulunduğu Başkent’te öğrencilerin bütçelerine katkı sağlamak amacıyla, öğrenci evlerine yüzde 50 indirimli su faturası uygulaması başlatılmıştı. Uygulama başladığı günden bu yana yoğun ilgi görüyor. Haziran 2019-Şubat 2020 tarihleri arasında indirimden yararlanmak için ASKİ’ye başvuranların sayısı 953’e yükseldi. 

Öğrenciler uygulamaya büyük ilgi gösteriyor 

Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Abonelik İşlemleri Şube Müdürlüğü yetkilileri, öğrenim gören öğrenciler kadar üniversiteye yeni kayıt yaptıranların duyar duymaz indirimden yararlanmak için kuruma başvurduğu bilgisini verdiler.

Su indiriminden büyük bir memnuniyet duyduğunu söyleyen Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü 1. Sınıf öğrencisi Mehmet Büyükkışlalı, “Yaklaşık 10 yıldır Ankara’da yaşıyorum. ASKİ’ye gelirken böyle bir indirimden faydalanacağımı bilmiyordum. İndirim hakkım olduğu bana burada söylendi. Şu an bu bilgiyi aldığım için ve yararlanabileceğim için çok mutlu oldum” derken, Hacettepe Üniversitesi öğrencilerinden Burak Acun ise uygulama için Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a teşekkür etti.

Atılım Üniversitesi öğrencisi Nazlı Ecem Gürsoy, “Ankara’da öğrenci olmanın ayrıcalığını böyle faydalı çalışmalarda hissediyoruz. Ankara’nın diğer illere de örnek olmasını umuyorum” sözleriyle uygulamanın öğrencileri maddi olarak rahatlattığını vurgularken, Yüksek İhtisas Üniversitesi öğrencisi Onur Öztürk de memnuniyetini şu cümlelerle ifade etti: “Gerek otobüs masrafı gerek kitaplarımız olsun yeterince giderimiz oluyor. Bu güzel bir uygulama çünkü en azından asgari düzeyde de olsa üzerimizden bir yük kalkmış oldu. Diğer illeri kıskandıracak bir uygulama olduğunu düşünüyorum.” 

Rakamlarla İndirimli Su Uygulaması

Haziran 2019-Şubat 2020 tarihleri arasında merkezden 924, ilçelerden ise 29 olmak üzere toplam 953 öğrenci indirimli tarifeye başvurdu. İndirimli su tarifesinden yararlanmak isteyen öğrencilerin; -Abone olacağı yerde sadece öğrencilerin ikamet ettiğini gösteren bir belge, -Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) herhangi bir yerde çalışmadığına ilişkin belge, -Örgün eğitim verilen yüksekokulda (normal eğitim ile sınırlı olmak kaydıyla) eğitim gördüğüne ilişkin belge ile ASKİ’ye gelmeleri gerekmektedir.

REKLAM ALANI
ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.