Anayasa Mahkemesi: Soma Faciası Önlenebilirdi

Anayasa Mahkemesi: Soma Faciası Önlenebilirdi
09.03.2020
216
A+
A-

Manisa Soma’da 6 yıl önce yaşanan maden faciasında 301 işçi hayatını kaybetmişti. İşçi yakınlarının Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı başvuru sonuçlandı. AYM, ölen işçilerin, Anayasa’nın 17’inci maddesinde güvence altına alınan yaşam hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

13 Mayıs 2014’te Manisa’nın Soma ilçesinde yaşanan maden faciasında 301 maden işçisi hayatını kaybetti. Olayla ilgili soruşturma başlatan Cumhuriyet Başsavcılığı, sorumluların belirlenmesi için bilirkişi heyetini görevlendirdi.

Kazanın Önlenmesi Mümkündü

Maden ocağındaki havalandırma, sensör ölçümleri, elektrik dağıtım hatları ve trafolar ile ilgili değerlendirmelerde bulunan bilirkişi heyeti, maden kazasının pek çok ihmal ve kusurun bir araya gelmesi sonucu meydana geldiği ve kazanın önlenebilir olduğu sonucuna vardı.

Anayasa Mahkemesi, faciada ölen 11 işçinin yakınları tarafından maden ocağının denetiminde ihmali olduğunu iddia ettikleri kişiler hakkında yaptıkları bireysel başvuruyu karara bağladı. AYM, ölen işçilerin Anayasa’nın 17’inci maddesinde güvence altına alınan yaşam hakkının ihlal edildiğine karar verdi. Mahkeme, kararın bir örneğini, ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için Danıştay 1. Dairesi’ne; bilgi için de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na gönderilmesine karar verdi.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.