Akar:ABD Patriot Gönderebilir

Akar:ABD Patriot Gönderebilir
20.02.2020
196
A+
A-

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “İdlib için A, B, C planları hazır. Yeri ve zamanı geldiği zaman uygulanmaya başlar” ifadesini kullandı. Akar, canlı yayında ABD’den Patriot hava savunma sistemlerinin istendiği iddialarını da doğruladı.

CNNTürk ekranlarında soruları cevaplayan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye’nin bir eksen kayması yaşamadığını, hala NATO üyesi olduğunu belirtti. Akar açıklamasında Rusya ile işbirliği halindeyiz, ABD ise stratejik müttefikimiz oluyor ve NATO üyesiyiz dedi.

Akar konuşmasının devamında:

* Biz bir tercih olarak değil zorunlu olarak S-400’e gittik. Hava savunma tehdidi varken tedbir almayacak mıyız? Kimse kusura bakmasın.

* Halkımızın, milletimizin menfaatleri doğrultusunda ilerliyoruz. Çözümler olsaydı biz Patriot alabilirdik. Hala söylüyoruz, bizim hava savunma sistemine ihtiyacımız var.

* ABD bizim stratejik ortağımız, NATO üyesiyiz. Ülkemize karşı hem hava, füze tehdidi var, hem de yaşanmış bazı olaylar var. Patriot desteği olabilir.

Rusya tarafından desteklenen Esad rejimi tarafından İdlib kentinde bulunan gözlem noktalarımıza yapılan saldırılar neticesinde bugün 2 askerimiz şehit oldu ve 5 askerimiz yaralandı.

ABD tarafından Patriot hava savunma füzesi talebine ne cevap verileceği bilinmezken, S400 hava savunma sistemlerinin varlığı tekrar tartışma konusu oldu. Bilindiği üzere, S400 sebebiyle ülkemize birçok yaptırım uygulanmış ve ülkemiz F-35 savaş uçağı projesinden çıkartılmıştı.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.