Adalet Bakanlığı, Cezaevlerine Kreş, Anaokulu ve Meslek Lisesi Kuracak

Adalet Bakanlığı, Cezaevlerine Kreş, Anaokulu ve Meslek Lisesi Kuracak
07.03.2020
242
A+
A-

Adalet Bakanlığı ceza ve infaz kurumlarına kreş, anaokulu, lise,meslek lisesi kurmaya hazırlanıyor. Bakanlık ayrıca açık ortaokul ve lise öğrencisi durumundaki tutuklu ve hükümlülere yönelik destekleme ve yetiştirme kursları verecek.

Adalet Bakanlığı Milli Eğitim Bakanlığı ile kapsamlı bir eğitim ve öğretim işbirliği protokolü imzalamaya hazırlanıyor. İki bakanın 9 Mart Pazartesi günü imzalayacağı işbirliği protokolü çerçevesinde Adalet Bakanlığı ceza ve infaz kurumlarında annesinin yanında kalan 3-6 yaş grubu çocuklar için kreş ve anaokulu, ceza ve infaz kurumlarındaki hükümlü ve tutuklu çocuklarla gençler için lise ve meslek lisesi kuracak. Ayrıca açık ceza ve infaz kurumlarında ve çocuk eğitimevlerinde bulunan hükmülülerin yararlandığı mesleki eğitim merkezine devam etme imkanına kapalı ceza ve infaz kurumlarında bulunan tutuklu ve hükümlüler de kavuşacak. Protokol kapsamında işyurtlarındaki hükümlü ve tutukluların kurum içinde 4 yıla kadar örgün eğitim veren mesleki eğitim merekzinde hem çalışıp hem de eğitimlerini tamamlamaları ve burada lise bitirme fark derslerini de görerek aynı zamanda lise diploması almaları sağlanacak.

BİNLERCE HÜKÜMLÜ FAYDALANACAK

Protokol kapsamında açık ortakokul ve açık lise programına devam edecek tutuklu ve hükümlülerin, okudukları temel dersler için ‘Destekleme Yetiştirme Kursları’ açılması, her bir ders için ceza infaz kurumuna gelecek branş öğretmenlerinin yüz yüze eğitim vermeleri ve böylece örgün yöntem uygulanarak eğitim öğretim kalitesinin artırılması sağlanacak.

İmzalanacak protokol çerçevesinde ceza infaz kurumlarındaki hükümlü ve tutuklulardan yaklaşık 60 bininin mesleki eğitim merkezlerinde, 40 bininin diğer öğretim programlarından aktif olarak faydalanacağı öngörülüyor.

2020 YILI CEZA İNDİRİMİ/AF BEKLENTİSİ DEVAM EDİYOR

Özellikle mahkum yakınları tarafından sosyal medya sitesi Twitter’da sıkça gündeme getirilen, mahkumlara ceza indirimi yada af öngören yasa beklentisi halen devam ediyor. Bu konuda somut bir çalışma olduğu bilinmezken, Hükümet tarafından bu yasa çıkarılacak mı merak konusu.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.