8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü
07.03.2020
305
A+
A-

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, yarın tüm yurtta birçok program ile kutlanacak.

2020 yılı Kadınlar Günü, yarın ülkemizde ve dünyada birçok program ile kutlanacak. Kadınlar günü, Birlemiş Milletler tarafından 1977 yılında kabul edilmiştir. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak her yıl çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Kadınlar Günü’nün geçmişi ise daha eskilere dayanmaktadır.

Kadınların Erkeklerle Eşit Haklara Sahip Olmak için Verdiği Mücadele

Kadınlar Günü’nün başlangıcı, 8 mart 1857 tarihine uzanmaktadır. Sanayi devrimi etkisiyle üretimin hız kazandığı yıllarda, tekstil sektöründe çalışan çok sayıda kadın, düşük ücretlerini, uzun çalışma saatlerini ve insanlık dışı çalışma koşullarını protesto etmek için grevler yaptı. Bu grevler sırasında çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can vermiş, bu olaylardan 52 yıl sonra (1910), Danimarka’nın Kopenhag kentinde düzenlenen II. Sosyalist Enternasyonal toplantısında Clara Zetkin’in önerisiyle, 1857’de başlayan, kadın haklarının kazanılması ve kadınların birlikteliği mücadelesinin her yıl “Kadın Günü” olarak kutlanması kararlaştırılmıştır.

Kurtuluş Savaşındaki Türk Kadını’nı Unutmamak Gerek

Kurtuluş savaşı yıllarında cepheye mermi taşıyan, mermi üretiminde çalışan ve bilfiil cephede görev alan Türk Kadını, ülkesi ve milleti için fedakarlık timsali olmuştur. Şükranlarımızı Sunuyoruz.

Kadına Şiddete Hayır!

Son yıllarda ülkemizde giderek artan Kadına Şiddet olaylarını kınıyoruz. İnsanlık dışı bu muamelelerin son bulması için gerekli çalışmaların ve kadın örgütlenmelerinin gerektiğini bildirir ve tüm şiddete uğrayan kadınlardan insanlık adına engel olamadığımız için bizleri affetmesini diliyoruz.

Tüm Dünya Kadınları ve Ülkemiz Kadınlarının Kadınlar Günü şimdiden Kutlu Olsun.

YeniDunyaHaber.Com Yönetimi

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.