44 Baro: Gazetecilik Suç Değildir

44 Baro: Gazetecilik Suç Değildir
08.03.2020
188
A+
A-

44 Barodan tutuklanan gazeticiler ile ilgili ortak açıklama geldi. Barolar tarafından yapılan açıklamada; Yargı ve yürütmenin Anayasa ve insan hakları hukukuna aykırı karar veremeyeceğini belirten barolar “Gazetecilik suç değildir. Keyfi uygulamalar son bulsun” denildi

OdaTv sitesinde yayınlanan, Libya’da şehit düşen MİT mensubunu konu alan haberden dolayı devlet sırrı ifşa etmekle itham edilip tutuklanan gazeteciler için, aralarında Adana, Ankara, Antalya, Bolu, Çanakkale, Diyarbakır, Hakkari, Hatay, İzmir, Kastamonu, Kayseri, Kocaeli, Mersin ve Trabzon’un da olduğu 44 barodan yapılan açıklamada ifade özgürlüğüne vurgu yapıldı.

* Hukukun üstünlüğüne uygun olmayan, siyasi hesaplaşma tarzı yöntemlerle soruşturma yapıldığı algısı doğuran ve kaygıları güçlendiren her soruşturma hak ihlali yaratır.

* Kuvvetler ayrılığının yok edildiği, tarafsız ve bağımsız yargı yerine, yargının yürütme emrinde bir araç halini aldığı algısı herkesi rahatsız etmektedir. İfade özgürlüğünü, günlük siyasi çıkar ve sonuçlara bağlayan, ayrımcı ve ayrıştırıcı bir dile kurban eden bir dönemden geçiyoruz.

* Yargı ve yürütme makamları Anayasa ve insan hakları hukukuna açıkça aykırı karar veremezler. Hak ve özgürlüklerden yoksun bırakılan kişilerin, eşitliğe aykırı uygulamalarla karşı karşıya kaldıkları bir ortamda; tam tersi olarak, bulunduğu sıfat ve ekonomik varlık sebebiyle devletin tüm olanaklarından yararlanan bir avuç yurttaşın varlığı ya da böyle bir algıya yol açılması, sahip olduğumuz anayasal değerlere terstir.

* Yargıya yönelmiş en büyük tehlike keyfiliktir. Bu görüntüden bir an önce uzaklaşılması milli beka sorunudur. Gazetecilik suç değildir.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.