Ticaret Bakanı:Maske Olmaması Olağanüstü

Ticaret Bakanı:Maske Olmaması Olağanüstü
12.03.2020
212
A+
A-

Corona virüs vakasının ülkemizde görülmesinin ardından kolonya, dezenfektan ve masker gibi ürünler hızla tükendi. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 9 firmanın ceza aldığını, bundan sonra bu firmaların savcılığa da bildirileceğini söyledi:

Maske olmamasını olağanüstü bir durum olarak niteleyen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Ticaret Bakanlığı’nda yaptığı açıklamasında şunları söyledi:

“Bakanlık olarak maskelerle ilgili ciddi çalışma yapıyoruz. Geçen hafta 13 firma denetim altına alınmış 9’una ceza kesilmişti. Son iki günde 5 bin 170 şikayet geldi. Bu şikayetlere tek tek geri dönüş yapacağız. Sağlık Bakanlığı’yla koordineli çalışıyoruz. Maske gibi tıbbi bazı malzemelerin ihracat izinlerini Sağlık Bakanlığı’nın ön iznine tâbi tuttuk.

“Bizim maskeler için 1 milyar 300 milyon üretim kapasitesi varken piyasada maske bulunamaması gerçekten olağanüstü bir durum. Biz burada yetkilerimizi kullanarak gerekirse haksız fiyat artışlarına, Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddeleri doğrultusunda gereğini yapacağız. Fiyatları etkileme, kamuya gerekli şeylerin yokluğuna neden olma, mal veya hizmet satımından kaçınma fiilleri suç olarak tanımlanıyor. Gerekli tespit ve incelemeri yapıp idari cezaları kesiyoruz. Bundan böyle bu bilgileri savcılıkla da paylaşıyor olacağız.

“İç piyasaya gerekli malzemenin temin edilmesi konusunda firmalara bir kez daha sesleniyorum: İhracatı her zaman destekliyoruz ama önceliğimiz kendi vatandaşımızın ihtiyacı. N95 maskeleri piyasada bulunmakta, cerrahi maskeler bulunmamaktadır. Öncelikle iç piyasaya bu tedariği yapmayalara, buna öncelik vermeleri konusunda bir kez daha sesleniyorum.”

Pekcan, perakende satıcıların dışında internet ortamında fahiş fiyatlarla satış yapanlar için de benzer denetlemelerin olduğunu söyledi.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.