Temel İhtiyaç Desteği Nedir?Kimler Başvurabilir?

Temel İhtiyaç Desteği Nedir?Kimler Başvurabilir?
31.03.2020
184
A+
A-

Corona virüs salgını sebebiyle Kamu bankaları tarafından vatandaşlara 3 ay temel ihtiyaç desteği sağlanacak. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank hane halkı geliri 5 bin TL’nin altında olan ailelere kredi desteği verecek. Temel İhtiyaç desteği nedir? Kimler temel ihtiyaç desteğine başvurabilir?

Corona virüs salgını sebebiyle ekonomik darboğaza giren vatandaşlara kredi verilecek. Kamu bankaları olan Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank tarafından verilecek olan temel ihtiyaç kredisi desteğinde maksimum 10 bin lira kullanılacak, 6 ay ödemesiz ve 36 ay vade imkanı sunulacak. ‘Bireysel İhtiyaç Desteği Kredisi’ne 1 Nisan Çarşamba günü başvurulabilecek.

Temel İhtiyaç Desteği Kredisi

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. Tüm firmalara çağrıda bulunan Albayrak, şu ifadeleri kullandı;

  • Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında, Kısa Çalışma Ödeneği ile faaliyetlerini azaltan ya da durduran işletmelerde çalışan vatandaşlarımıza 3 ay maaş desteği vereceğiz.
  • Tüm firmaları, çalışanları için ‘ücretsiz izin’ yerine bu ödeneğe başvurmaya çağırıyoruz.
  • Ekonomik İstikrar Kalkanı adımları kapsamında tüm kurumlarımızla, vatandaşımızın ihtiyaçlarına destek olmayı sürdürüyoruz.
  • Bu kapsamda kamu bankalarımızla aylık 5 bin TL’nin altında geliri olan tüm vatandaşlarımız için Temel İhtiyaç Desteği’ni devreye aldık.

Neden Yardım Yapılmıyor da Kredi Veriliyor?

Dünya’da ABD, Almanya gibi birçok ülke vatandaşlarına nakit desteği sağlarken, Türkiye’de ihtiyacı olanlara uygun kredi verilecek. Birçok vatandaş, Neden Yardım Yapılmıyor da Kredi Veriliyor? sorusunu sordu. Bazıları ise, şu anki borçlarını en azından bu krediyle ödeyebildiği için mutlu.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.