KYK Borçlarının Silinmesi İçin Yeni Teklif

KYK Borçlarının Silinmesi İçin Yeni Teklif
26.02.2020
262
A+
A-

Öğrenciler, eğitim gördükleri esnada KYK tarafından kullandırılan kredi borçlarının silinmesi için çabalıyor. Her platformda dile getirilen KYK borçlarının silinmesi için Araştırmacı Yazar Hüseyin Demir flaş bir öneri sundu.

Ülkemizde ekonomik sıkıntılar devam ederken, genç işsizler ordusunun en büyük sorunlarından birisi de KYK Kredisi geri ödemek. Maddi durum yetersiz olduğu için eğitim hayatı döneminde kullanılan ve işe girdiği zaman ödenen eğitim kredisi yüzünden birçok öğrencinin başı dertte. İşsizlik son derece etkili iken, işe giremeyen gençler bir de KYK kredisi savaşıyor. Genelde seçim dönemlerine yakın verilen vaatler arasında olsa da henüz KYK Borçlarının Silinmesi ile ilgili bir adım atılmış değil. Konuya ilişkin araştırmacı yazar Hüseyin Demir, flaş bir öneri sundu.

Gençleri 30 bin TL borçtan kurtarmalıyız

 Demir, “öğrencilerimiz, borçlarını mezuniyet tarihinden iki yıl sonrasında ödemeye başlamaları gerekiyor. Borç kredilerinin verildiği tarihten normal öğrenim sürelerinin bitimine kadar geçen miktarlara, enflasyon artışının ilave edilmesiyle tespit ediliyor. İki yıl sonra ödenmeyen borçlara aylık yüzde 1.40 oranında gecikme zammı uygulanıyor. Bu yüzden geciken borç, alınan kredinin 3 katına çıkabiliyor. Yalnızca, 2019’da öğrenim kredisi alan kişi sayısı 1 milyon 156 bin oldu. 2020 Ocak itibarıyla öğrencilere verilen öğrenim kredisi miktarı lisansta aylık 550 TL, yüksek lisansta bin 100 TL, doktorada ise  bin 650 TL. Bir lisans öğrencisinin aylık 550 TL öğrenim kredisi aldığını ve eğitim süresinin 4 yıl olduğunu varsayarsak, 4 yılın sonunda 26.400 TL’lik bir geri ödeme çıkıyor. Anaparanın üzerine eklenen faizi de katarsak öğrencinin ödemesi gereken borç miktarı ortalama 30 bin TL’nin üzerine çıkmaktadır” diye konuştu. 

Hüseyin Demir, “Öğrenciler ‘Burs/Kredi Taahhütnamesinde’ borçlarını tebligat beklemeksizin normal öğrenim sürelerinin bitiminden itibaren iki yıl sonraki aydan başlayarak ödeyeceklerini kabul ediyor. Ödemeler aylık ya da 3 aylık olarak planlanıyor. 4 yıl üniversite okuyan bir öğrencinin mezun olduktan 2 yıl sonra 48 taksit şeklinde öğrenim kredisini ödemesi gerekiyor. Aynı öğrenci borcunu 3 ayda bir 16 taksit şeklinde de ödeyebiliyor” şeklinde konuştu.

KYK Borcundan Faizler Silinmeli ve Haciz İşlemleri Kaldırılmalı

Demir şu önerilerde bulundu: “Sunulacak ödeme seçeneklerinde ilk işin faizlerin silmesi ve haciz işlemlerinin kaldırılması, mezuniyetten iki yıl sonra yerine iş bulduğunda ödeme seçeneği, ödemede sunulan 48 taksit yerine 120 ay taksit imkanı, belirlenecek yıllar arası ödeme durumuna sahip olamayan kişilerin borçlarının tamamen silinmesi,Devlet memurluğuna atanan kişilerin borçlarının maaşlarından faizsiz olarak uzun yıllara bölünerek kesilmesi, Özel sektörde asgari ücret ile çalışmaya başlamış kişilerin borçlarının faizleri silinerek ve belli oranlarda azaltılarak SGK primi gibi kesinti yapılarak tahsili, iş bulamadığı her yıl için borçlarına indirimin yapılması gibi gençliğimizi koruyan hayata tutulmalarını ,emin adımlarla ilerlemelerini sağlayacak adımlar atılması.”

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.