Kısa Çalışma Ödeneğine Nasıl Başvurulur?

Kısa Çalışma Ödeneğine Nasıl Başvurulur?
24.03.2020
330
A+
A-

Corona virüs salgını sebebiyle başlatılan kısa çalışma ödeneği nedir? Kısa çalışma ödeneğine nasıl başvurulur? Kısa çalışma ödeneğini kimler alabilir?

Genel ekonomik, sektörel veya bölgesel kriz ve zorlayıcı sebeplerle işyerindeki çalışma süresinin en az 1/3 oranında azaltılması veya faaliyetin en az dört hafta süreyle durdurulması halinde kısa çalışma ödeneği uygulaması başlıyor.

Kısa Çalışma Ödeneği Nedir?

Corona virüsü sebebiyle işe gidemeyen çalışanların başvurduğu kısa çalışma ödeneği, yukarıda verilen mücbir sebeplerle iş yerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik koşulu aranmaksızın iş yerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde, iş yerinde üç ayı aşmamak üzere (Cumhurbaşkanı kararı ile 6 aya kadar uzatılabilir.) sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan bir uygulama.

Kısa Çalışma Ödeneğine Nasıl Başvuru Yapılır?

Corona virüsü salgınından olumsuz etkilendiği gerekçesiyle kısa çalışma uygulamak isteyen işverenler, 23.03.2020 tarihinden itibaren Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ve Hizmet Merkezlerine özel olarak oluşturulan elektronik posta adreslerine gerekli belgeleri göndermek suretiyle başvurabilecektir. Kısa çalışma ödemeleri, Bakanlığımız Rehberlik ve Teftiş Başkanlığınca yapılacak uygunluk tespitinin ardından gerçekleştirilecektir.

Kısa Çalışma Ödeneğinden Kimler Faydalanabilir?

İşverenin; genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki çalışma süresinin önemli ölçüde azaldığı veya durduğu yönünde İŞKUR’a başvuruda bulunması ve İş Müfettişlerince yapılan uygunluk tespiti sonucu işyerinin bu durumlardan etkilendiğinin tespit edilmesi gerekmektedir.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.