EPDK’dan Tartışmalı 3 Ay Fatura Kararı

EPDK’dan Tartışmalı 3 Ay Fatura Kararı
03.04.2020
310
A+
A-

EPDK corona virüs salgını sebebiyle tedbir almak için şok bir karara imza attı. Sosyal mesafe kuralının uygulanması için önümüzdeki 3 ay boyunca fatura okumayıp abonelere kullanım bedelleri üzerinden yapılacak bir hesapla elektrik ve doğalgaz faturası kesecek. Karara birçok itiraz yükselirken, muhalefet partileri de sert tepki gösterdi.

EPDK tarafından Corona virüs salgını sebebiyle şok bir karar alındı. Karara göre, önümüzdeki 3 ay boyunca elektrik ve doğalgaz faturaları kesilmeyecek ve abonelerin kullanım bedelleri üzerinden bir hesap yapılarak bu ücret tahsil edilecek. Verilen bu karara birçok tepki gelirken, muhalafet sert tepki gösterdi. İYİ Parti TBMM Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan faturaların üç ay ertelenmesini öneriyor. CHP TBMM Grup Başkanvekili Özgür Özel de “EPDK, sayaç okuyanlara gösterdiği bu özeni, abonelere de, yani vatandaşa da göstermeli” diyor.

Kararda, corona virüsü ile mücadele kapsamında genelge ile işyerleri kapatılmış dükkan sahiplerinin “kapsam dışı tutulacağı” ve bu işletmelerin sayaç okumalarının erteleneceği yer aldı.

Ancak corona virüsü ile mücadele çerçevesinde üretimini azaltan ya da düşüren işletmeler ile, evlerini kapatıp memlekete dönen öğrenciler, ya da aile yakınlarının yanına yerleşen 65 yaş üstü kişiler kapsam dışında kalıyor.

EPDK’nın bu kararına, muhalefetten kimsenin mağdur olmaması için öneri geldi. Hem İYİ Parti, hem de CHP,  doğalgaz ve elektrik faturalarının üç boyunca ertelenmesini önerdi.

İYİ Parti TBMM Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, abonelerin elektrik ve doğalgaz faturalarının üç ay boyunca ertelenmesini, sonrasında tahakkuk eden miktarın, 12’ye bölünerek, sonraki bir yıl boyunca abonelerin gelecek faturalarına eşit miktarlar halinde eklenmesini önerdi.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.