Corona Yüzünden Yüzlerce Kişi İşsiz Kaldı

Corona Yüzünden Yüzlerce Kişi İşsiz Kaldı
07.03.2020
231
A+
A-

Corona virüsü ile mücadele eden Çin, ülkemizden aldığı mermer siparişlerini düşürdü. Bu gelişmeyle, ihracatçılarımızın işleri bıçak gibi kesilirken, Denizli, Isparta ve Burdur’da çok sayıda blok mermer üreticisi talebin durması üzerine ocak kapattı. Yüzlerce maden işçisi işsiz kaldı.

Tüm Dünya’da hemen her alanda etkisini gösteren Coronavirüs, bu sefer ülkemizi de vurdu. Denizli, Isparta ve Burdur bölgesinden Çin’e ithal edilen mermer siparişleri düştü, ocaklar siparişlerin düşmesi yüzünden kapandı. Mermer ocaklarında çalışan yüzlerce maden işçisi işsiz kaldı.

Corona sebebiyle Isparta ve Burdur’daki mermer ocaklarının yüzde 80’inde çalışmaların tamamen durduğu kalan firmaların ise kapasite düşürdüğü kaydedildi. Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Samet Gündüz, Denizli’de mermer ocaklarının büyük bölümünün kapasite düşürdüğünü, iç piyasaya ve Çin dışındaki pazarlara ürün gönderen firmaların üretime devam ettiklerini kaydetti. Denizli’de üreticilerin bir kısmının stok amaçlı faaliyetlerini sürdürdüğü ve ekonomik sıkıntılara direnmeye çalıştığı belirtiliyor. Gündüz üç kentin blok mermer ihracatının yıllık 650 milyon doları bulduğunu söyledi.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.