Corona Yüzünden İç Turizmde İptaller Başladı

Corona Yüzünden İç Turizmde İptaller Başladı
11.03.2020
262
A+
A-

Türkiye’de ilk Corona virüs vakasının görülmesinin ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, basın açıklaması esnasında “Kalabalık yerlere girmeyin” uyarısı yaptı. Bu uyarı sonrası iç turizmde iptal patlaması yaşandı.

Ülkemizde ilk defa görülen yeni tip Corona virüsü (COVID-19) taşıyan bir hastanın ortaya çıkmasının ardından konuya ilişkin açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca vatandaşlara “Kalabalık yerlere girmeyin” uyarısı yaptı. Bu açıklamanın ardından iç turizmde rezervasyon yaptıran birçok vatandaş, seyahat acentelerini arayarak tatili iptal ettirmeye başladı.

TÜRSAB Bölgesel Temsil Kurulu Başkanı Eda Yurtcan, vatandaşların uyarı üzerine iç turlara ve Nisan ayındaki ara tatil için rezervasyonları iptal ettiğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

* Bakanın açıklamasından sonra turizmde panik havası hakim oldu. İç turizmde iptallerin haddi hesabı yok. Bir boşluk, bir belirsizlik yaşanıyor. Günübirlik turlar tamamen durdu.

* Vatandaş parasını geri alma peşinde. Oteller ve uçak firmaları ise geri ödeme yapma yerine rezervasyonları ileri bir tarihe ertelemek istiyor. Kesin olan bir şey var, vatandaş uyarılara uyarak kalabalıklarda bulunmak istemiyor. Ve iptaller daha çok olur.

Kuşadası Otelciler ve Yatırımcılar Derneği Başkanı Tacettin Özden, Corona virüsü vakasının turizm açısından iyi olmayacağını söyleyerek, “Dış turizmde rezervasyon iptalleri çok düşük. İç turizmde ise bir panik havası hakim olacaktır. Kimse ileriki günlerle ilgili tahminde bulunamıyor” dedi.


REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.