Corona Asgari Ücretliyi Vurdu

Corona Asgari Ücretliyi Vurdu
21.03.2020
324
A+
A-

Ülkemizde Corona virüs görülmesinin etkileri, ekonomideki gidişatı da etkiliyor. İşverenler, çalışanlarını corona sebebiyle zorla ücretsiz izne ayırıyor. Kabul etmeyenlerin ise işine son veriliyor.DİSK Başkanı, ‘İşten çıkarma yasaklansın’, CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğdu ise “Acil nakit yardım şart” dedi.

Corona virüsü sebebiyle birçok yerde işler durma noktasına gelirken, işverenler işçileri zorunlu olarak ücretsiz izne ayırıyor. Asgari ücretle geçinmeye çalışan vatandaş, Corona önlem paketinin de kendisine bir dönüşü olmadığını görünce çaresiz kalıyor. Konuyla ilgili görüşünü paylaşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Bu krizden en çok etkilenecek olan asgari ücretli kesim olacak. Devlet işten çıkarmaları yasaklamalı” derken, CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu ise yoksul ailelere ivedilikle nakit yardım verilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye’de başta havacılık ve turizm olmak üzere pek çok sektörden çalışanların ücretsiz izne çıkarıldığı haberleri birbiri ardına gelmeye başladı. Şirketler çalışanlarını ücretsiz izne zorluyor, kabul etmeyenlerin ise işine son veriliyor. Krizin derinleşmesi ile bu uygulamaların artacağı belirtilerek, “Görünen o ki yine en büyük fedakarlığı yapmaya en düşük gelir grubundakiler zorlanacak” yorumu yapılıyor.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, korona salgını sonrası işçi ve emekçiyi korumak için 6 maddelik bir öneriler listesi hazırladıklarını ancak çıkan pakette bu önerilerin hiçbirinin yer bulmadığını söyledi. DİSK Başkanı, “Devlet acilen işten çıkarmaları yasaklamalı. Açıkladıkları paketin 100 milyar TL’lik olduğu söylendi. Bu rakam bütün çalışanların işinin güvenceye alınmasına yeter. İşsizlik Fonu’nun da amacı dışında değil işçiler için kullanılması halinde gerekli önlemler alınabilir” dedi. Çerkezoğlu, işverene vergi düzenlemelerinde pek çok kolaylık sağlandığını ancak asgari ücretlinin vergisinde hiçbir vergi indirimi sağlanmadığının altını çizdi. Çerkezoğlu, “İşverene yapıldığı gibi asgari ücretle çalışanların da kredi ve tüm borçları yapılandırılmalı” ifadesini kullandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu yoksul ailelere ivedilikle nakit yardım verilmesi gerektiğini aksi halde gıda ve hijyen ürünlerine ulaşamayan kesimlerin sosyal patlamaya neden olabileceği uyarısında bulundu. “Bu hastalıktan sadece varlıklılar değil orta gelirli-yoksul hep birlikte kurtulacağız” diyen Erdoğdu, aile sigortası uygulaması ile yoksul kesime nakit yardımı yapılmasının çökmüş olan sektörlere de talep gelmesine neden olacağını belirtti.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.