Altın Fiyatları Aşiret Düğünlerini de Vurdu

Altın Fiyatları Aşiret Düğünlerini de Vurdu
09.03.2020
416
A+
A-

Altın fiyatlarındaki artışın durmadan devam edişi, bazılarında kilolarla altın takılan aşiret düğünlerini de vurdu. Şırnak’ta 15 bin nüfusa sahip Tayyan aşiretinin ileri gelenleri, altın alımlarına limit koydu.

Tayyan Aşiretinin ileri gelenleri, Şırnak’ın Silopi ilçesi Ziristin köyünde evlenecek çiftlere kolaylıklar sğalamak için toplandı. 15 bin civarında nüfusu olan Tayyan Aşireti büyükleri, uzunca yıllardır devam eden başlık parası geleneğini de kaldırdı.

Eskiden bir nişan için çeşitli masrafların gelenek halinde geldiği ve bu yüzden çiftlerin evlenmekte zorlandığını belirleyen aşiretin ileri gelenleri, bundan sonra gençlerin daha masrafsız düğün yapabilecekleri hususunda karar kıldı.

Hazırlanan listede düğünlerde, 1 çift 60 gram bilezik, 70 santimetre 50 gram zincir, 1 çift küpe ve 3 adet yüzük, 3’er adet takım elbise, ayakkabı ve çanta ile ufak masrafların yapılacağı belirtildi.

Şırnak genelinde nüfusu 15 bini aşkın Tayyan aşireti ileri gelenleri hazırlanan listenin altına imza atarak, aşiretin her kolunun temsilcisine birer nüsha verildi

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.