YÖK Başkanı Saraç’tan ‘üniversite tatili’ açıklaması

YÖK Başkanı Saraç’tan ‘üniversite tatili’ açıklaması
12.03.2020
210
A+
A-

Türkiye’de Corona virüs vakasının görülmesinin ardınan ilk sorulan sorulardan birisi de üniversiteler tatil olacak mı idi. Konuyla alakalı olarak dün 207 rektörle toplanan YÖK Başkanı , konunun hemen tatil olması şekline gelmesinin doğru olmayacağını belirtti.

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyelerine YÖK’ün çalışmalarına ilişkin bilgi veren YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, corona virüsle alakalı olarak üniversitelerin tatil edilip edilemeyeceği ve alınacak önlemlere ilişkin şunları söyledi:

DİĞER ÜNİVERSİTELERİN ÖĞRENCİLERİ DAHA MI AZ DEĞERLİ?

* Bu konunun bir devlet kararına dönüşmesi lazım. Bir-iki üniversitemiz tatil ilan etti. Biz bunları yanlış buluyoruz. O zaman Bahçeşehir ve Boğaziçi üniversitelerinin öğrencileri değerli de diğerleri değersiz mi oluyor? Burada onların aceleci tavrı yanlışa doğru gidiyor.

* Bu iş başladığında ‘Bizim çoğumuz yurt dışında tıp eğitimi alıyor. Virüs nedeniyle İstanbul’daki bir üniversiteye yatay geçiş istiyoruz’ talebiyle karşılaştık. Şimdi bunlar başladı. Biz bu meselenin sükunetle yönetilmesinden yanayız.

* Paniklemeye başladığımızda marketlerde ve eczanelerde raflar boşalıyor. Büyükşehirlerde yüz binlerce öğrenci okuyor. Bunların hepsi memleketlerine dağılacak. Dolayısıyla hastalıkla ilgili bir risk olabilir. Bunun için tatil meselesinde biz müteredditiz.

ENFEKSİYONCU GÖREVLENDİRDİK

* Devlet kararına uyacağız. Oradan bir karar gelmeden atacağımız adımın sağlık açısından da risk taşıyacağını düşünüyoruz. O yüzden bugün itibarıyla bütün üniversitelerimizde bir rektör yardımcısı görevlendirildi. YÖK’ten bir enfeksiyoncu görevlendirdik.

* Sağlık Bakanlığıyla koordinasyon içinde bilgilendirme sürecine başlıyoruz. Meselenin hemen tatile getirilmesini doğru bulmuyoruz. Bizim dışımızdaki merciinin yani develetin bu kararı alması lazım. 

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.