Öğretim Görevlisi Atamalarına Tezli Yüksek Lisans Şartı

Öğretim Görevlisi Atamalarına Tezli Yüksek Lisans Şartı
01.03.2020
248
A+
A-

Üniversitelerin öğretim elemanı kadrolarına tezsiz yüksek lisans yapanların da atanabilmesine olanak sağlayan mahkeme kararına yapılan itiraz yerinde bulundu. Öğretim görevlisi atamalarına “Tezli yüksek lisans” şartı getirildi.

Üniversitelerin Öğretim elemanı kadrolarına atanacak kişilerin, tezsiz yüksek lisans yapmış olmasını da yeterli gören mahkeme kararına yağılan itiraz neticesinde “tezli yüksek lisans” şartı tekrardan getirildi.

Danıştay Sekizinci Dairesi’nin 17 Mayıs 2019 tarihli kararında, öğretim üyesi dışında öğretim elemanlı kadrolara yapılacak atamalardaki usul ve esasları belirleyen, ilgili mevzuattaki öğretim görevlisi olmak için “en az tezli yüksek lisansa” sahip olma koşulunun yürütmesi durdurulmuştu.

Yükseköğretim Kurulu, bu karar üzerine zorunlu olarak tezsiz yüksek lisans mezunlarının da öğretim görevlisi olabilmesinin önünü açan yönetmelik değişikliğini 3 Ekim 2019’da yapmıştı.

YÖK, öğretim görevliliğine atanmada “kalite” çıtasını yükseltme politikasının gereği olarak söz konusu mahkeme kararına itirazda bulundu.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunca, YÖK’ün itirazı haklı bulundu ve “en az tezli” ibaresinin yürütmesinin durdurulmasına ilişkin karar kaldırıldı.

Öğretim Elemanı Olarak Atanmaya Yaş Sınırı Geliyor

Öte yandan YÖK’ün, Danıştay’ın araştırma görevliliğine atanmak için “35 yaş sınırının kaldırılmasına” ilişkin kararıyla da ilgili çalışma başlattığı ve akademik açıdan 50-55 yaşındaki kişilerin araştırma görevlisi olmasının uygun olmaması düşüncesinden hareketle yeni bir düzenleme üzerinde çalıştığı öğrenildi.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.