NATO Corona için Acil Toplanıyor

NATO Corona için Acil Toplanıyor
01.04.2020
247
A+
A-

Corona virüs salgınının giderek büyümesi üzerine NATO Dışişleri Bakanı Toplantısı yarın “acil” olarak düzenlenecek.

Tüm Dünya’da ve ülkemizde etkisini gösteren Corona virüs salgını can almaya devam ederken, henüz bir aşı bulunamadı. Dünya genelinde yayılması önlemezken, Corona virüs salgını sebebiyle küresel çapta 42 binden fazla insan hayatını kaybetti. Birçok NATO ülkesi de corona virüs salgını ile yoğun bir şekilde mücadele ediyor. 860 binden fazla kişiye bulaşan virüs konusunda NATO harekete geçti.

NATO Corona(Covid-19) İçin Acil Toplanıyor

NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı, 860 bin 170 kişiyi hasta eden ve 42 bin 344 kişini de ölümüne neden olan ve ülkeleri ciddi önlemler almaya iten küresel koronavirüs (Covid-19) krizi nedeniyle yarın toplanıyor.

NATO Karargahında 5 Kişide Corona Görüldü

30 Mart itibarıyla Brüksel’de NATO karargâhındaki personelden Covid-19 tespit edilenlerin sayısı 5’e ulaştı. Tam sayı belirtilmese de dünyanın farklı yerlerindeki misyonlarda görev alan askeri personel arasında da vakaların bulunduğu bildirildi. Karargâhta, personel ve toplantı sayısı azaltılırken, zaruri olmayan iş seyahatleri de yasaklandı.

Corona Sebebiyle İptal Edilen NATO Askeri Tatbikatları

ABD’nin kriz anında Avrupa’ya asker ve teçhizat sevkiyatını tatbik eden “Defender-Europe 20”, ilk etkilenen tatbikatlardan biri oldu. ABD, Avrupa’ya sevkiyatın durdurulacağını ve tatbikatın bazı kısımlarının iptal edileceğini duyurdu.

Norveç’te 9 Mart’ta başlayan “Exercise Cold Response 20” tatbikatı da durduruldu. Tatbikat, Rusya sınırı yakınlarında ABD ile 8 farklı üyeden yaklaşık 15 bin NATO askerinin katılımını ve zorlu koşullarla soğuk havada eğitim yapmasını öngörüyordu.

NATO müttefiklerinin katılımıyla düzenlenmesi planlanan ancak Covid-19 nedeniyle iptal edilen diğer bazı tatbikatlar ise “Dynamic Front”, “Saber Strike” ve “Swift Response” oldu.

REKLAM ALANI
ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.