Dünya’da Corona İçin Bağış Kampanyası Yapan Ülkeler

Dünya’da Corona İçin Bağış Kampanyası Yapan Ülkeler
31.03.2020
420
A+
A-

Corona virüs salgını Dünya çapında yayılmaya devam ederken, ekonomik bilanço da giderek artıyor. IMF tarafından tutulan kayıtlara göre, Irak, Lübnan, Sri Lanka, Senegal ve Güney Afrika bağış kampanyası düzenliyor. Türkiye de bağış kampanyası düzenleyen ülkeler arasına katıldı.

Corona virüs salgını, sadece sağlık konusunda değil ekonomi alanında da büyük zorluklar ve sıkıntılar meydana getiriyor. Buna karşı birçok ülke vatandaşlarını ve özel sektörü rahatlatacak maddi yardım ve destek kampanyaları düzenliyor. Dünya’da birçok destek şeklinin görüldüğü corona virüs salgını ekonomisinde ABD ve Güney Kore vatandaşlarına doğrudan nakit para desteği sundu. Almanya esnaflara karşılıksız para veriyor. Ülkemizde de her gün yeni destek paketleri açıklanıyor. Buna göre kamu bankaları vatandaşlara ve esnafa kredi veriyor. İşletmelerin borçları öteleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün akşam Ulusa Sesleniş konuşmasında ‘Biz bize yeteriz Türkiyem’ ismiyle bir bağış kampanyası başlattı. Erdoğan kendisinin de 7 maaşını buraya bağışlayacağını duyurdu. Erdoğan’ın 7 maaşı 568 bin TL yapıyor. Türkiye gibi başka ülkeler de resmi olarak bağış kampanyası düzenliyor.

Dünya’da Hangi Ülkeler Bağış Kampanyası Düzenliyor?

  • Irak: Sağlık Bakanlığı’nı maddi olarak desteklemek için Irak Merkez Bankası finansal kurumlardan bağış toplamak üzere bir fon kurdu. Fona Irak Merkez Bankası 20 milyon dolar, Irak Ticaret Bankası ise 5 milyon dolar yatırdı.
  • Lübnan: Hükümet ulusal dayanışma fonu kurdu. Bu fona sağlık malzemesi ve nakit yardımı kabul ediliyor.
  • Senegal: Hükümet ülkenin gayri safi milli hasılasının yüzde 7’sine denk gelecek büyüklükte bir fon kurdu. Fonu ağırlıklı olarak özel sektör bağışları ve bütçe gelirleri oluşturuyor. Fon ilk etapta hane halkının harcamaları için kullanılacak. Oluşan fonun yüzde 10’luk kısmı ile acil gıda yardımı yapılması bekleniyor.
  • Sri Lanka: Hükümet SAARC COVID-19 Acil Durum Fonu isimli bir fon kurdu. Aynı zamanda devlet başkanı karantina ve sosyal refahı gözeten bir özel fon oluşturdu. Söz konusu fona vergiden muaf bağış yapılabilecek.
  • Güney Afrika: Oluşturulan dayanışma fonuna özel sektör de bağış yapabiliyor.
REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.